S halou do sběru

O tomhle jsem původně psát nechtěl, ale prostě musím. Jedná se o halu, která v sobotu spadla v areálu bývalé kladenské Poldovky. Podívejte se na příspěvek sobotních Televizních novin V areálu Poldi spadla hala: Zemřeli dva lidé, konkrétně čas 1 minuta 16 vteřin.

Stalo se to, co se stalo. Protože šli si nějakou korunu vydělat. Nebyl úmysl tam, že něco krást. To my nevíme.

Dost mě mrzí, že iDnes opět zatrhlo možnost komentovat články týkající se tohoto případu, protože některé čtenářské příspěvky byly opravdu zajímavé – psal jsem o tom ve už spotu Internetové diskuze – co s nimi?

Zajímavé odkazy

Odkaz na Televizní noviny patrně nebude fungovat věčně, a na YouTube se to asi zatím nenajde 🙁 .

Prvních sto a druhých sto

V sobotu jsem měl hned dvě malá stovková výročí.

Prvních sto keší

Před rokem jsem začal využívat svojí turistickou GPS k provozování sportu, kterému se říká Geocaching a spočívá v hledání pokladů podle zeměpisných souřadnic, což je něco co musí nadchnout každého technicky vzdělaného člověka, milovníka map (a nejlépe s kladným vztahem k přírodě). A právě v sobotu jsem našel svojí stou keš!

Profile for prochaine aktuální stav

Začal jsem sice před rokem, ale nejvíce jsem jich našel během posledních 2–3 měsíců, kdy jsem začal jezdívat na kolo na Šumavu a cíle svých výprav si volit právě podle koncentrace keší. Ze Šumavských mě zřejmě nejvíce potrápila jedna poblíž pramene Vltavy, kvůli které jsem k ní jel 3×, než se mi jí podařilo nakonec najít – a to je umístěná asi 6 km od nejbližší civilizace. Ze Šumavy jich mám jen pár, zdaleka nejvíce jsem jich nalezl přímo v Praze.

Druhých sto dolarů na AdSense

Díky službě AdSense si tento blog za půl roku vydělal již druhých 100 dolarů. Není to moc, ale je to alespoň něco. Pokud si pamatujete na služby typu Mr.Linx a měli jste s nimi nějaké zkušenosti, tak uznáte, že toto je výrazná změna kupředu.

Zatímco většina blogujících vysvětluje nasazení AdSense jako způsob, jak zaplatit alespoň hosting a doménu, naopak já nepopírám, že každý dolar vydělaný přes blog je určitým způsobem impuls k dalšímu psaní nových článků. Výdělek to není kdoví jak velký, ale i 50 Kč za článek je příjemné pohlazení.

A vůbec si myslím, že právě Mr.Linx je docela zajímavé téma na jeden článeček. Těch připravených témat o kterých chci něco napsat je v tomto okamžiku 15 a za poslední měsíc jsem nevyřídil ani jedno.

Delvita a jednorázové tašky mizí

První Delvita je přeměněna na Billu (Praha – Karlovo náměstí) a následuje i další drobné překvapení pro zákazníky – konec rozdávání igelitek na nákupy. Pokud si v něčem budete chtít nákup odnést, tak si musíte přinést igelitku vlastní, nebo si (kvalitní) tašku koupit – podobně, jako se to dělá v Reichu.

Součástí viditelných změn tváře nejen rekonstruovaných prodejen bude i zvýšený důraz na ochranu životního prostředí včetně odbourání bezplatné distribuce jednorázových plastových tašek na nákup. Namísto nich budou mít zákazníci k dispozici pevnější recyklovatelné plastové tašky určené k vícenásobnému použití, které budou v prodeji a také ekologičtější tašky z pevného papíru. Plastové tašky Delvita budou i v dosud nerekonstruovaných prodejnách zákazníkům k dispozici pouze do vyčerpání zásob. „Jde o první, zpočátku možná méně populární, viditelnou změnu na bývalých prodejnách Delvita. Z dlouhodobého pohledu, myslím, vstřícný postoj k prostředí, v němž žijeme, oceníme všichni,“ vysvětluje Szczypka.

Z tiskové zprávy Otevřena první rekonstruovaná prodejna Billa – Karlovo Náměstí

Byl bych hodně opatrný u slova bezplatná, protože věřím, že náklady na tašky a další obalový materiál mají moc dobře započtené v celkovém obratu, ale jinak je to věc poměrně pozitivní a bylo jen otázkou času, kdy k tomu dojde a také kdy se k tomuto odhodlají i další řetězce. Osobně jsem se tyto tašky snažil používat vícekrát – minimálně na odpad…

Na druhou stranu jistě existují činnosti, které životní prostředí zatěžují mnohonásobně více a nic se neděje.

Dabovaní Simpsonovi se šíří

Mám pocit, že populárnosti stahování filmů z internetu paradoxně pomáhají zpravodajské servery, které o tomto fenoménu hovoří a znásobují tak počet lidí, kteří se na nový film podívají jinak než v kině. Co asi napadne čtenáře Piráti v českém kině tajně nahráli Simpsonovy? Stačí se rozhlédnout a například hned v článku Simpsons The Movie.. zatím nescénově, ale ČESKY!! již každý najde celý název release, pomocí kterého se již dostane k cíli. Někdy stačí jen pozorně číst diskuze pod články, které se tématu týkají a postup je jasný.

Viditelná je i snaha mazat filmové novinky ze serverů typu eDisk nebo RapidShare, ale obávám se, že je to předem prohraný boj. Určitě existuje šance bojovat proti sítím Direct Connect. Ale jak bojovat proti torrentům?

Pokud by o tom zpravodajství mlčelo, bude se to týkat jen několika tisíc lidí, kteří do kina stejně nechodí – takhle o tom ví celá republika a každý bude přemýšlet, jak si film (sic v mizerné kvalitě) stáhnout domů. Já jsem například do dneška vůbec nevěděl, že Simpsnovi jsou jako celovečerní film.

Pokračování najdete v článku Dabovaní Simpsonovi se šíří (2).

Radost ze Švýcarska (2)

Loni jsem již na podobné téma psal, viz. Radost ze Švýcarska.

Na jaře jsem chtěl otestovat, jak se nakupuje na eBay a první volba padla na nářaďový nůž Victorinox, po kterém jsem se již dlouho poohlížel, ale zdál se mi příliš drahý. Především jsem ho chtěl v plné výbavě, tj. včetně pouzdra, kličky a bitů. Osobně dávám přednost kůži, jiní naopak nylonu. Volba padla SwissTool Spirit Plus, který v ČR stojí asi 3400 Kč (u Conrada dokonce 4000 Kč), v bezcelní zóně v Livigno, kde jsem si ho loni chtěl koupit (ale nakonec jsem zvolil kapesní SwissChamp) stál kolem 2500 Kč. Na eBay jsem jej nakonec koupil za $71,50 (což je 1500 Kč) včetně poštovného do ČR a za týden byl doma.

Samotný nůž má asi 30 funkcí (tenké kleště, šroubovák 2 mm, šroubovák 3 mm, nůžky na měkký a tenký drát až do 40 HRc, otvírák na láhve, šroubovák 6 mm, otvírák krabic, nůž s kombinovaným ostřím, nůžky, pilník na kov, pilka na kov, pilka na dřevo, výstružník a bodec, křížový šroubovák 1 + 2, dláto a škrabka, kleště na izolaci, ohýbačka na drát, odstraňovač izolace z drátů, stahovačka drátů/nůžky na izolaci, otvírák na konzervy, víceúčelový háček, vývrtka, střihač tvrdých drátů, otvor na lanko, mini šroubovák). Neptejte se mě, jak se který nástroj používá – nevím to!

A krom toho je tam i klička, 6 nástavců (bitů) a místo pro přidání dalších dle libosti, například torx různých velikostí. A nakonec pouzdro.

Jen ho stále nějak zapomínám nosit u sebe. V poslední nosím spíš SwissChamp, hlavně kvůli geocachingu.

Víza do USA (7)

Další díl nekonečného seriálu o Vízové politice USA je zde.

MF Dnes píše o tom, že Víza do USA by pro Čechy mohla padnout už za rok, což je jistě dobrá zpráva, ovšem také píše, že občané budou muset před každou cestou elektronicky poskytnout své osobní údaje. Pokud nevyhoví, budou pozvaní na ambasádu na pohovor. Za vyřízení této elektronické operaci si navíc pravděpodobně řeknou o nějaký poplatek – mluví se o $20 (asi 400 Kč). To budou mít radost ti, kteří nyní mají vízum a mohou na něj 10 let létat do USA tam a zpět. A my ostatní, kteří vízum nyní nedostaneme, pak neprojdeme bezpečnostními kritérii a budeme mít opět smůlu.

O tom jak jsem nedostal vízum do USA se dočtete ve spotu Vízová politika USA.

Stav v roce 2012

Tzv. ESTA platí 2 roky a stačí když je platná v den vstupu do USA. Aktualizace cestovních informací není potřeba. Z počátku (2008–2011) byla ESTA zdarma, nyní je zpoplatněna $14 v případě úspěšné žádosti a $4 pro neúspěšné žádosti.

Vratné lahve ke stažení (2)

Ještě jednou mi dovolte, abych se svezl na úspěchu – můj předchozí článek Vratné lahve ke stažení mi zajistil letošní rekord denní návštěvnosti a přiznám se, že jsem to tak trochu čekal.

Článek jsem vydal 18. července ve dvě ráno a večer kolem osmé vydala ČTK první zprávu (Zřejmě z ministerstva kultury unikla kopie Vratných láhví) a tuto zprávu následně přinesla i další média. O den později vydalo Ministerstvo kultury své vyjádření:

Únik kopie filmu VRATNÉ LAHVE s puncem ministerstva kultury

Společnost BIOGRAF JAN SVĚRÁK s.r.o. v roce 2006 uzavřela s „fondem kinematografie“ dvě smlouvy ohledně poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 5 miliónů Kč na film Vratné lahve.

Podle smluv měl být do konce března 2007 ukončen projekt a předáno fondu nejen vyúčtování a závěrečná zpráva, ale také kopie filmu Vratné lahve na DVD nebo VHS. (Tato ustanovení jsou v souladu s pravidly poskytování prostředků ze státního rozpočtu ve smlouvách povinná.)

Téměř 3 měsíce po termínu byla do oddělení státních fondů předána DVD s filmy Vratné lahve a Tajnosti, přičemž oba filmy mohly být předány také na VHS.

DVD s filmem Vratné lahve bylo po celou dobu uloženo v uzamčeném prostoru. Do předávacího protokolu si společnost BIOGRAF JAN SVĚRÁK s.r.o. navíc vymínila zvláštní požadavky na náhradu škody v případě úniku filmu na veřejnost.

Právě z těchto důvodů Ministerstvo kultury vylučuje jakoukoli možnost, že by z předaného nosiče DVD byla pořízena pirátská kopie, která unikla na veřejnost.

Trochu mě překvapuje, že film trhající rekordy v návštěvnosti kin potřebuje podporu z fondu kinematografie, domníval jsem se, že je to podpora určená pro začínající filmaře, případně pro alternativní scénu. A co se týče úniku? Domnívám se, že tvůrci si jistě dobře ohlídají, aby jim film neunikl. Úsudek nechám na vás. A navíc je docela fakt, že kdyby jim kopii dali na VHS, tak by splnili svou povinnost a kvalita by byla o dva řády jinde.

Drahý Office

Když si koupíte antivirový systém NOD32, zaplatíte za jednu licenci na první rok 1500 Kč (bez DPH). Když kupujete dva, tak jen 1300 Kč za licenci a při pěti jen 1000 Kč za licenci. S každou další licencí padá cena dolů.

Nakolik našich zákazníků používá kancelářský balík Office, takže jsme zkoušeli zjistit, zda by se také nevyplatilo pořízení nějaké multilicence. Následuje příklad pro nákup sedmi licencí produktu Microsoft Office 2007 Small Business CZE.

OEM

Office 2007 SB OEM lze zakoupit pouze s novým kompletním PC (MB, CPU, HDD, VGA, DDR). Samostatně nelze Office OEM zakoupit. OEM SW je vázaný na HW s kterým byl zakoupen (nelze přeinstalovat), pokud doslouží PC přicházíte i o OEM SW, který na něm byl nainstalován.

Cena 39 081 Kč (tj. 5 583 Kč za licenci)

Krabicový software (FPP)

Krabicový software není vázaný na konkrétní hardware. Po odinstalování jej lze použít na jiném počítači. V některých případech licence opravňuje k instalaci na dva počítače (z nichž jeden musí být přenosný) s tím, že v jednom okamžiku může být software používán pouze na jednom z nich. Oblíbeným trikem prodejců je prodej Works + upgrade na Office, čímž vznikne plnohodnotný Office instalovatelný na 2 počítače za cenu nižší než 2× OEM. A při výměně počítače jej můžete ihned použít na novém.

Cena 88 676 Kč (tj. 12 668 Kč za licenci)

Klasická multilicence MOLP (OLP NL)

Po prvním nákupu se Vám na 2 roky otevře možnost v tomto multilicenčním programu nakupovat, dále už i po 1 ks licence. Po zaplacení je licence Vaše, je trvalá a přenositelná (lze ji přeinstalovat na jiné PC). Součástí licence není instalační CD, to je nutné dokoupit zvlášť. Jediná podmínka pro otevření tohoto multilicenčního programu je první nákup minimálně 5ti licencí.

Cena 78 890 Kč (tj. 11 2780 Kč za licenci)

Splátky – Multilicenční program Microsoft Open Value

Podepsáním licenční smlouvy získáte licence trvalé a na splátky. Během trvání smlouvy (3 roky) můžeme v rámci smlouvy produkty dokupovat a na konci smluvního období budete licence (SW) vlastnit. Microsoft po celou dobu trvání smlouvy garantuje cenu všech produktů, které byly zakoupeny při první objednávce. Součástí multilicenčního programu OV je Software Assurance (SA), po celou dobu trvání Vaší smlouvy máte nárok na vždy nejaktuálnější vydanou verzi zakoupeného produktu.

Cena celkem 135 618 Kč (tj. celkem 19 374 Kč za licenci) (ve třech ročních splátkách)

Pronájem – Multilicenční program Microsoft Open Value Subscription

V tomto licenčním programu licenci nevlastníte. Jen si ji pronajímáte. Platíte za používání objednaného softwaru. Smlouva se podepisuje na 3 roky. Po celou dobu trvání smlouvy Vám Microsoft garantuje cenu, zakoupených produktů. V průběhu trvání smlouvy můžete snižovat a samozřejmě zvyšovat počet licencí. Na konci smluvního období můžete mul. prog. OVS prodloužit na další tři roky, ukončit (SW odinstalovat, nevlastníte nic) nebo SW odkoupit za 1,75× aktuální roční platby. Součástí multilicenčního programu OVS je Software Assurance (SA), tedy po celou dobu trvání Vaší smlouvy máte nárok na vždy nejaktuálnější vydanou verzi zakoupeného produktu.

Cena celkem 89 964 Kč (tj. 12 852 Kč za licenci) (za 3 roky pronájmu)

Výsledek

Celkově musím říct, že mě licenční politika Microsoftu docela zklamala. Nečekal jsem zázraky, ale toto je hodně nepovedená parodie na multilicenci. Vzhledem k tomu, že morální životnost dnešních počítačů je kolem 3 let a nový Office je vydáván přibližně jednou za 2–3 roky tak se domnívám, že nejlepší variantou je právě OEM. Uživatelé naštěstí nepotřebují hned tu poslední verzi – spíše je to občas k vzteku, když máte soubor uložen ve formátu .docx a posíláte jej někomu, kdo nemá Office 2007. Problém pak může vzniknout, když kupujete počítače a nový Office (jako OEM) postupně a ve firmě pak máte na různě starých počítačích jiné verze.

Texty popisující jednotlivé typy licencí jsem převzal od Microsoftu. Ceny jsou přibližné a bez DPH.

Další Garmonty

Po dvou letech jsem si opět udělal radost a koupil si další pár bot značky Garmont. Vedle Garmont Matrix a Garmont Nagevi (spot Nové boty) mám konečně první goretexové Garmont Moab XCR. A naštěstí jsem je nekupoval proto, že by se některý z předchozích párů rozpadl – spíše jsem si splnil přání a doplnil výbavu o pořádnou obuv do každého počasí.

Co se týče Gore-texu, tak už mám bundu (spot Volil jsem RockPoint), boty a po poslední zkušenosti s velkým deštěm se hodí i nějaké kalhoty – vlastně ani nevím, jestli je někdy upotřebím. Možná ještě pořídím vyšší boty do terénu, ale v poslední době nikam moc nejezdím a když, tak na kole.

Včera jsem začal botky rozcházet a zdá se, že to chvilku potrvá..

Doplnění ze 6. července 2011

Boty dnes skončili v odpadkovém koši na Miami International Airport, protože už se prostě nevešly do zavazadla. Poslední rok už byla trochu unavená podrážka a za deště do nich šla voda spodem 🙁

Investovat do poštovného?

Když jsem si nechával posílat foťák koupený přes eBay, vybral jsem si jen základní poštovné (služba USPS Priority Mail International, částka $18,45) a na balík jsem čekal skorem měsíc – blíže ve spotu Česká pošta – velké zklamání (2). Když jsem si před pár týdny nechával posílat novou turistickou GPS, držák na kolo a pár dalších drobností pro maminčin patchwork, rozhodl jsem se pro lepší a dražší poštovné (služba USPS Express Mail International, částka $39,50) a balík byl u mě doma za 5 a půl dne a po dlouhé době jsem poznal také svého balíkového pošťáka, jindy na mě totiž čeká jen lísteček ve schránce a někdy ani to ne.

Připomínám, že balík do Česka dorazil během víkendu, prošel celnicí a hned v pondělí ráno mě pošťák budil – což není kolikrát problém ani v poledne. Vyplatí se to? Mě tato zkušenost přesvědčila, že se to může hodit – nejen kvůli rychlosti, ale také lepšímu zabezpečení.

Věděli jste, že pomocí Sledování zásilek na cpost.cz můžete sledovat i zásilky z ciziny s jejich podacím číslem? Pro mě to byla docela novinka.