Dozrál čas. Sony Ericsson K750i už nosím v kapse přes dva roky a rozhlížím se po dalším telefonu. Když jsem (ten předchozí – současný) vybíral, nevěděl jsem, k čemu je dobré mít po ruce foťák, blesk použitelný jako baterku nebo k čemu proboha Javu v mobilu? Dnes už to vidím jinak a krom toho bych uvítal ještě nějaké další drobnosti – rozhodně wifi, alternativně GPS, nějaká rychlá data, velký displej, pohodlné prohlížení internetu (nejlépe Opera Mini nebo Safari – seznámili jsme se zkrze iPod touch) a také použitelnou klávesnici pro psaní textových zpráv a mailů.
Měsíc: Červenec 2008
Nejčtenější články za poslední měsíc
Zatímco v loňském roce byl absolutním vítězem článek DVD v novinách, letos je vše jinak. Levný dolar, parné léto a mininotebooky udělaly své.
- Nákupy v USA (1194×)
- Samochladící sud (807×)
- Instalace Windows XP z USB flash disku (561×)
Hodnoty jsou za 26. červen až 25. červenec 2008.
Návštěva celního úřadu (3)
Se zasíláním zboží z USA se roztrhl pytel a pokud jste s tím ještě nezačali a uvažujete o tom, tak si projděte článek Nákupy v USA. Bohužel to má jednu nepříjemnou vlastnost – celníci nestíhají. To je naštěstí drobnost, která se dá řešit pomocí dražšího poštovného (v USA označeno jako EMI, u náš EMS) – takové zásilky se pak řeší prioritně. Poslední rok už jinak neposílám. Druhým problémem je fakt, že pokud používáte Zásilkovou službu, tak se připravte na to, že v současné době je většina zásilek z této adresy kontrolována – a to bez ohledu na deklarovanou hodnotu. Ten tam je čas, kdy mi GPS, iPod, foťák nebo jiná elektronika chodila za 5 dnů až domů a bez dalších nepříjemných poplatků.
Od úterka mi visela jedna zásilka v celním řízení na celní poště na Plzeňské a tak jsem se tam včera v poledne zastavil, jak to vypadá – bohužel prý nijak – zásilka je na jiném patře a čeká se. Za tři hodinky mi přišel email, že zásilka je v celním skladu a chtějí doklady. Je to klika, když člověk bydlí v Praze, tak jsem hned vyrazil.
Když tam člověk nejde poprvé a chytne malou frontu, tak je to radost. Vcházím do budovy a v kapse mám připravených pár tisíc. Výtahem do třetího patra. V prvních dveřích zdravím úřednice, jako bych tam chodil denně (no byl jsem tam ten den podruhé) a za minutku s potřebnými doklady odcházím na chodbičku k celníkům – vida, jsem první na řadě. Za pár minut jsem uvnitř, ukazuji vytištěné doklady od všeho zboží – snad poprvé odpovídá deklarované částce a za chvilku už mám v ruce složenku. Jedu výtahem do přízemí na poštu, beru si lísteček a jdu rovnou k okénku. Za dvě minuty už jsem zpátky u celníků, odevzdávám složenku a mohu si jít vyzvednout zboží do skladu. Za chvilku už sedím v autě a odjíždím. Dnes to byla hračka, ale příští týden tam patrně budu muset znovu – pro další zásilku.
A co dnes dorazilo? Mimo jiné Garmin Colorado 300 pro kamaráda. Už druhá, co jsem měl v ruce a začíná se mi vážně líbit. Počkám ještě na Oregon, až se začne prodávat a vychytají na něm všechny mušky – Garmin 60CSx je zatím ještě pořád špičková navigace a s výměnou není nutné spěchat.
PayPal Confirmed Address
Některé věci prostě nechápu. Platil jsem dneska nějakou drobnost na eBay a současně přemýšlel, jak nakoupit jeden zajímavý hardwarový kousek, který je pouze pro ty, kteří mají na PayPal tzv. Confirmed Address – což je adresa, která odpovídá platební kartě a není možné, aby ji získal někdo mimo US, Kanadu a Velkou Británii.
Přišel mi však do mailu účet, kde je napsáno, že moje US adresa je Confirmed, přitom tam platím českou kartou:
I zkusil jsem rovnou koupit něco od prodávajícího, který Confirmed vyžaduje a uvidíme.
Přemýšlel jsem nad tím, že si WordPress upravím, abych mohl psát i krátké poznámky, které nestojí za celý článek, ale ať jsem googloval jakkoliv, všude se mluvilo o Twitter. Delší dobu jsem mu odolával, neboť jsem osobně neznal nikoho, kdo jej používá. Nebyla to pravda – hned pár kamarádů jej má, takže jsem se k nim dnes přidal.
Několik posledních zpráviček najdete i na titulce.
Firefox 3? Zatím nepřecházím.
Protože na Firefox 3 nefunguje rozšíření Google Browser Sync, tak můj přechod na novou verzi nepřichází v úvahu. Příliš jsem si zvykl. Nejde ani tak o záložky, bez těch bych se obešel a na zajímavé věci používám del.icio.us, ale jde především o přístupové údaje ke stovkách stránek a webových aplikací, které nejsem schopen udržet v paměti a které se mi nechce s sebou tahat na USBčku.
Takže je mi líto, ale zůstávám u Firefox 2! Na něm mi vlastně nic nechybí, krom neuvěřitelné paměťové rozežranosti. Ve Firefox 3 by mi však Google Browser Sync chyběl výrazně více.
Letošní středověk právě skončil
Jak mě Pavel při pondělní návštěvě ujistil, označení týdenní středověk se v Praze začíná všeobecně používat pro pravidelné letní odstávky tepla pro domy, které jsou napojené na dálkové vytápění (přesněji řečeno – na parovod).
Před letošní rekonstrukci jsem vážně uvažoval, abych si právě na pravidelné letní odstávky pořídil a do jádra nechal vestavět průtokový ohřívač, ale byli mi to (nevím proč) rozmluveno, takže jsem se jezdíval sprchovat na plavečák do Podolí, kam (teď) ostatně jezdím denně.
Letos to bylo nějaké dlouhé – začalo to minulou sobotu ráno a skončilo až dnes – tj. 6 dní 🙁 .
ICQ otravuje
To co ICQ předvádí poslední týdny je opravdu unavující a musím říct, že ICQ zapínám už jen na nejnutnější dobu. Bohužel, protože jinak jsem ho posledních 12 let docela rád používal. Krom toho, že žádosti o autorizace v azbuce jsou otravné, tak jsem také zjistil, že pokud mám ICQ a Skype vypnutý, tak udělám a stihnu mnohem více práce – což by se dalo koneckonců čekat.
Zajímavé je, že neustálé autorizace jsou patrně problémem jen u ICQ. Skype tím netrpí a počítám, že ani Microsoft Messenger, ani jiné IM nástroje. Zásadní problém u ICQ je totiž UIN, které není náhodně generované, ale prostě se jedná jen o pořadové číslo a posílat autorizace na pevně daná čísla je mnohem jednodušší, než na uživatelem zvolené loginy u Skype apod.
Buď si tam napevno nastavím N/A, nebo fakt nevím.