Česká Wikipedie slaví 100.000!

Tak právě před několika okamžiky se česká Wikipedie přehoupla před symbolických 100.000 článků a myslím, že nezbývá než gratulovat! Prvních sto tisíc trvalo 6 let a jen doufám, že další stovka bude rychlejší.

Wikipedie je pro mě každodenním zdrojem informací a pokud je to v mých silách, tak sám články opravuji nebo nové přidávám.

Výběr notebooku potřetí (2)

Windows Experience Index na notebooku Dell Latitude D630 má hodnotu 4,0 a na hodnocení jednotlivých subsystémů se můžete podívat na následujícím obrázku:

Pokud jste nečetli předchozí článeky (Výběr notebooku potřetí a Dva dny práce s novým notebookem) tak přidávám ještě náhled z CPU-Z:

Musím přiznat, že Windows Vista je neuvěřitelně rozežraná, co se paměti týče. Například v tomto okamžiku zabírá téměř 2 GB RAM, ale vzhledem k celkové kapacitě (4 GB) mě to nikterak netrápí.

Změna Command Mode u zařízení Sony

V komentářích k článku HDD/DVD rekordér Sony RDR-HX720 se objevilo hned několik chytráků, kteří si sice dokáží na rekordéru nebo přehrávači Sony změnit Command Mode, ale jaksi nemají dost síly otevřít manuál a provést správné nastavení také na ovladači.

Takže zde máte vytržené dvě stránky z návodu, snad mě kvůli tomu nebude Sony popotahovat u soudu kvůli autorským právům.

A ještě jednou vysvětlím – nejprve změníte Command Mode na přístroji přes menu a následně ho změníte pomocí tlačítek přímo na dálkovém ovládání. Opakuji, že toto je záležitost pouze dálkového ovládání, takže přitom můžete ovladačem mířit klidně z okna, prostě jen stiskněte ta správná tlačítka!

A hlavně mi už kvůli tomu nepiště žádné maily!

Výběr notebooku potřetí

Jak jsem již nakousl minulý týden (spot Dva dny práce s novým notebookem), pořídil jsem si konečně nový notebook a je na čase zmínit nějaké podrobnosti a důvod právě takového výběru.

Na doma jsem si pořídil replikátor portů Port Replicator (něco jako dokovací stanice, ale tohle je prostě jen replikátor – rozdíl je například v tom, že dokovací stanice v sobě může mít optickou jednotku, pevný disk nebo třeba grafickou kartu) a rovnou i se stojanem na monitor (Monitor Stand.)

Celé to vypadá následovně:

Pokračovat ve čtení „Výběr notebooku potřetí“

Dva dny práce s novým notebookem

Do včerejška jsem pracoval na notebooku Dell Latitude D800, který jsem pořídil v prosinci 2004. Po třech letech na něm končila záruka, ale protože nebyl důvod měnit, tak jsem místo nákupu nového jen prodloužil záruku o další rok – což se nakonec docela vyplatilo, protože po týdnu mi odešla grafika a za měsíc se vysypala jeden sloupec na LCD. Ale před pár týdny jsem se rozhodl, že se přestanu trápit pomalým strojem a objednám – však jsem měl nový notebook vybraný už skoro rok. Objednával jsem minulé pondělí a v úterý ráno byl doma. O konfiguraci chystám rozsáhlejší článeček, takže jen ochutnávka na začátek – je to Dell Latitude D630:

Pokračovat ve čtení „Dva dny práce s novým notebookem“

XAMPP

Vždy jsem zastával názor, že vývojář by měl mít své nástroje plně pod kontrolou a nedal jsem dopustit na ruční instalaci Apache, PHP a MySQL z archivů (bez jakéhokoliv instalátoru) a na následnou editaci konfiguračních souborů tak, aby spolu všechno chodilo. Když jsem posledně lektoroval kurz PHP & Databáze, tak jsem samotnou instalací strávil skoro hodinu a správně bych jí měl naučit i studenty, což při celkové délce kurzu 8 hodin bylo absolutně nereálné. Po pravdě – studenti si za 8 hodin ani neprocvičili to, co už měli umět z předchozího kurzu a o HTML značkách nevěděli vůbec nic.

Tehdy jsem poprvé natrefil na XAMPP, což je projekt, pomocí kterého si jedním souborem nainstalujete aktuální verzi Apache, PHP, MySQL a několik dalších produktů, vše se vám nakonfiguruje k okamžitému použití, přítomen je i ovládací panel a pomocí jednoho dávkového souboru si můžete přepínat mezi PHP 4 a PHP 5. Přítomen je i SSL pro Apache a kdo se to někdy pokoušel instalovat ručně, tak ví, že to není na 5 minut. Na druhou stranu přiznávám, že to není první ani jediný takový balík.

Pokud potřebujete mít na počítači Apache, PHP a MySQL, doporučuji vyzkoušet!