Přiznám se na rovinu – co se jízdy na kole týče, tak jsem hodně konzervativní – rád jezdím prověřené trasy. Jsem si jistý, když to tam znám, vím o každém hrbolu, vím kde si můžu dát pauzu, kde mě čeká jaké stoupání, jak je dlouhé, jaké má převýšení a za kterým stromem se mohu v klidu vyčůrat. Hloupé na tom je snad jen to, že všechny kešky na svých trasách už mám docela vybrané.
Měsíc: Srpen 2008
V Hong Kongu nevěří na DPH
Článek je sice v sekci Nákupy v USA, ale společného s ním má jen to, že se týká nákupu na eBay.com a za dolary. Přesto si dovolím ho sem umístit. Původně to měl být jeden článek, ale nakonec jsem jej rozdělil na dva – takže to berte jako pokračování spotu Vysílačky.
V článku Návštěva celního úřadu (3) jsem si postěžoval, že všechny balíky, které chodí z adresy Zásilkové služby (1260 Pennsylvania Ave., San Francisco, CA 94107, USA) jsou na celní poště rozbalovány a kontrolovány – není to pravda. Podle mých posledních zkušeností jsou rozbalovány všechny zásilky z USA. Minulý týden mi přišla základní deska koupená přes eBay a zaslaná prodávajícím přímo do ČR a ani ta neunikla důkladné prohlídce, prodávající však nic nedeklaroval, nepřibalil ani fakturu a prošlo to „bez cla“.
Zábavnější je to s balíky z druhého konce světa – pokud potřebujete nějaké počítačové drobnosti, či nějakou další elektroniku pochybné kvality, ovšem s neuvěřitelným poměrem „cena/výkon“, doporučuji Hong Kong. Odtud zatím zásilky chodí bez problému přímo na poštu, netrvá to ani 10 dní (poslední šla 5 pracovních dní) a hlavně – nevěřil jsem, když mi kamarád vyprávěl, že mu všechno deklarují jako hračku za dvacet dolarů a teď se schválně podívejte na mé dvě dnešní zásilky – v každé vysílačka, skutečná hodnota asi $85 s poštovným:
Něco takového by žádný Američan na eBay neudělal.
Kdo by poznal, že třeba taková malá kovová krychlička je gyro do RC vrtulníku v hodnotě šesti tisíc?
Vysílačky
Začnu trošku zeširoka – v zimě na dovolené jsme měli od kamaráda půjčené dvě vysílačky (model Cobra MT550C) – pro nás, odkojené na CB (27 MHz, 40 kanálů), bylo pásmo PMR (440 MHz, 8 kanálů, stovky podkanálů) docela novinkou – menší rozměry, menší hmotnost, méně akumulátorů, delší výdrž, lepší srozumitelnost atd. Bohužel jsme měli půjčené jen dvě a to jsme, díky mé šikovnosti o jednu ještě málem hned první den přišli – naštěstí se mi po 2 hodinách hledání podařilo vysílačku ve sněhu najít. No horách, kde byla relativně dobrá „viditelnost“ po celém svahu bylo PMR docela použitelné, jen jsme nebyli na pásmu sami, ale s tím se dalo počítat a dalo se to lehce řešit přes subkanály.