Aktuální nabídka tabletů Apple iPad

V současné době (tj. od konce října 2014) odhadem do podzimu 2015 budou na trhu tyto tablety Apple iPad a předpokládám, že uvedené ceny – až na výjimky, jako je např. Black Friday apod.

ipad-nabidka-czk
Zdroj: Apple – iPad – Srovnání modelů iPadu

Všimněte si, že v prodeji je 5 zařízení, celkem ve 22 kombinacích velikostí paměti a typu bezdrátového spojení a pokud bychom připočetli ještě barevné kombinace, tak je to celkem 54 kombinací.

Pokud vybíráte, který model pořídit, tak to nemáte věru jednoduché. Já sám zvažuji upgrade 3,5 roku starého iPad 2, ze kterého jsem si instalací iOS 8 udělal skleněný tácek na nočním stolku.

U mě zatím vede iPad Air 2 WiFi + Cellular 16 GB v bílé barvě.

Rozpoznání modelů Apple iPad

K dnešku existuje devět modelů tabletů Apple iPad a protože ne každý si je jistý, který model má, tak přikládám odkaz na stránku Apple, kde je možné dle modelového čísla na zadní části tabletu rozpoznat, který model používáte.

apple-offer
Aktuální nabídka tabletů Apple iPad

Jak je to s tím LTE v ČR?

Je to vlastně hrozná legrace, kterou už se rok a půl bavím. Začal jsem používat mobilní telefon Apple iPhone 5 a ten jak známo umí LTE. A můj mobilní operátor Vodafone umí také LTE. Prý si jen musím vyměnit SIM kartu za takovou, která má v sobě podporu LTE.

Výměna SIM karty je sice legrace, ale v mém případě to znamenalo navštívit navíc ještě banku, protože přístup do internetového bankovnictví byl vázán na číslo SIM karty (místo SMS s číslem mi přišla tajná SMS, která se dala přečíst jen po zadání bankovního PIN – nakonec mi bylo nabídnuto, že mi bude chodit normální SMS a jen při přístupu do bankovnictví zadám o jeden PIN navíc.)

Bohužel LTE se nekonalo a to ani v ČR, ale nakonec ani v zahraničí (viz níže).

Pokračovat ve čtení „Jak je to s tím LTE v ČR?“

Nefungující vypínatelná zásuvka Belkin WeMo

U zákazníka jsem se jedno celé odpoledne trápil s nefungující vypínatelnou zásuvkou Belkin WeMo. Ukázala všechny WiFi sítě v okolí, ale nedovolila se do žádné přihlásit (WPA2, WPA, WEP, bez zabezpečení). Vzdal jsem to a pořídil zákazníkovi levnější Ubiquiti Networks mPower mFi. S tou se odehrávalo naprosto to samé. Dalo se připojit k zásuvce, ale ta se nedokázala připojit do žádné sítě. Nutno podotknout, že jsem vše testoval proti AP Mikrotik a žádné jiné jsem neměl na test k dispozici.

wemo-belkin mfi_mpowermini_eu

Druhé odpoledne a bez výsledku. Vzal jsem si tedy opět vypínatelné zásuvky domů a ještě než začal laborovat, napsal mi Juraj Goga, ať zkusím vypnout 802.11n (a nechám jen B/G). Překvapivě to pomohlo. Po delším laborováním jsem zjistil, že není problem v 802.11n, ale v šířce pásma, kterou mám všude nastavenou – 20/40MHz HT se s těmito zařízeními prostě nesnese. Stačí nastavit 20MHz a vše šlape i na N-kové síti.

mikrotik-ap

Dejte si na to pozor a ušetřete čas a peníze!

A doporučení?

Pokud chcete něco jednoduchého (a méně bezpečného), berte Belkin – navíc se mi líbí podpora IFTTT nebo funkce Away Mode (pozná když odcházíte z domova nebo se naopak domů blížíte). Pokud máte více zařízení, chcete měřit elektrický výkon zařízení nebo prostě jen vyžadujete vyšší bezpečnost tak možná bude lepší systém mFi, ale počítejte s tím, že služba mFi Cloud už je přes rok uzavřená pro nové registrace, takže pro plnou funkčnost bude nutné bud provozovat mFi Controller (na nějakém serveru) nebo ovládat každou zásuvku přes její webové rozhraní.

Hyperlapse

Včera jsem předkládal jak funguje funkce fotoaparátu Časosběr v iOS 8 a dnes ještě pro úplnost ukážu, jak vypadá video vytvořená aplikace Hyperlapse.

Zatímco Časosběr se hodí především na statická videa (snímaná z jednoho místa), Hyperlapse je naopak vhodné pro videa pohybující se (chůze, výhled z dopravního přostředku).

Pro video snímané vpřed jedoucího auta se tedy mnohem více hodí právě Časosběr.

Google Authenticator – Přesun aplikace

Google Authenticator je aplikace pro mobilní telefony (Android, iOS) generující kódy pro dvoufázové ověření.

Funguje to tak, že se přihlásíte pomocí jména a hesla, a následně ještě opíšete kód z telefonu, který se pro každou aplikaci po 30 vteřinách mění.

Jedná se o standard OTP, výhodou tedy je, že neexistuje jen jedna aplikace a je možné použít jakoukoliv. Včetně např. přístupu ke knihovnám pro případ, že byste chtěli udělat aplikaci vlastní.

ga-otp

Přesun do nového zařízení

Aplikace Google Authenticator (minimálně verze pro iOS) má jednu chybu – nemožnost exportovat tokeny do zálohy a současně ani neukládá nastavení do zálohy (do iCloudu a předpokládám, že ani do zálohy v iTunes).

V případě přesunu aplikace je tedy nutné postupovat tak, že v jednotlivých aplikacích si 2-fázové ověřování vypnete a následně opět zapnete (a vložíte do nového zařízení). Některé aplikace totiž nedovolují vypnout 2-fázové ověřování bez přístupu k aplikací vygenerovanému kódu. Výjimkou je např. Google, který nabízí vytvoření offline kódů (které lze použít i bez přístupu k aplikaci) nebo možnost přesunout aplikaci do nového přístroje (zde pozor, protože se v tomto případě mění token, takže vygenerované kódy jsou odlišené).

Tento postup bohužel neřeší případ havárie (ztráta telefonu nebo jeho poškozené). Proto se doporučuje si při zapínání 2-fázového ověřování token (ve formátu QR kódu) zkopírovat a bezpečně uložit.

Třetí možností je použití jiné aplikace – např. takové, která umí ukládat tokeny do zálohy nebo alespoň ruční export.

Exchange 2007 a 2010 – Velikost mailboxů

Dnes jsem opět musel u zákazníka hledat, jak zjistím obsazenost jednotlivých uživatelských mailboxů, takže…

Řeší se to přes Exchange Management Shell, pomocí kterého lze zadávat PowerShell příkazy.

Příkaz vypadá například takto:

Get-MailboxStatistics -Database „Mailbox Database“ | Sort -Property TotalItemsize | Format-Table DisplayName, ItemCount, @{expression={$_.totalitemsize.value.ToMB()};label=“Size(MB)“}

A výsledkem je tento výpis:

exchange-size

Třeba se to bude někomu hodit.

Klávesnice Lenovo X1

Musím přiznat, že vývoj Lenovo ohledně klávesnice mě nepřestává překvapovat.

x1-keyboard

Chybějící F1 až F12 je tragédie. Především si nedokážu představit mačkání např. Alt+F4. A umístit Home a End vlevo a ještě je propojit do „dvoj-klávesy“ je už jen třešnička. Hádám, že PgDown a PgUp budou umístěny někde u kurzorových šipek…

Notebook hezký, ale klávesnice je nepoužitelná. Jsem rád, že klasickou ThinkPad klávesnici ne mém X220.