Středa, 17. března 2004

Vízová politika USA



Je mi 25 let, sedmým rokem podnikám; během této doby jsem několik let studoval a pracoval na HPP. Mám stálý okruh pravidelných zákazníků, kterým poskytuji služby a zboží – zprostředkovaně i pro velké nadnárodní společnosti. Platím daně, 4 roky pravidelně splácím leasing, platím stavební spoření, spořím na důchodovém připojištění.

Požádal jsem v lednu o turistické vízum do USA, za účelem krátké dovolené, kterou jsem plánoval na červen. Pro pohovor, který se uskutečnil v polovině února, jsem měl připraveny všechny možné doklady, splátkové kalendáře a daňová přiznání za poslední 2 roky.

Konzulka se mě zeptala pouze na tři otázky:

  • Jste živnostník? Odpověď: ANO. V mém oboru je to celkem běžné..
  • Pracujete sám? Odpověď: ANO. Zaměstnance zatím nepotřebuji..
  • Bydlíte s rodiči? Odpověď: ANO. Dům u rodičů je dostatečně velký..

Výsledek: Nedostatečné sociální vazby na ČR. Žádost zamítnuta. Bez možnosti odvolání.

V listu papíru, který jsem dostal bylo mimo jiné: Chtěli bychom Vás ujistit, že Vaše žádost i dokumenty byly pečlivě zváženy dvěma americkými konsulárními uředníky. Zamítnuté žadosti jsou navíc přezkoumány potřetí, a to vedoucím celého konzulárního oddělení., O vízum můžete požádat znovu. Pokud se však zásadně nezmění Vaše situace, Vaše žádost nemusí opět uspět., atd..

Jen bych podotknul, že celý pohovor trval pouze 3 minuty a že mi nebyl dán prostor k vyjádření. Otázky byly účelové a vůbec nešlo o zjištění skutečného stavu, ale pouze o zamítnutí žadatele. Jednaní tedy bylo nedůstojné, proběhlo ve velkém stresu, úřednice stála neosobně za sklem a pocit celkového ponížení vyvrcholil razítkem do nového pasu s textem US Embassy Prague – Application Received – připadám si jako nějaký zločinec či terorista.

Zajímalo by mě, zda Česká republika chrání své občany proti podobným nedemokratickým postupům? Je skutečně pravda, že americká ambasáda zamíta přibližně 2% žádostí, jako jsem to četl v rozhovoru s bývalým velvyslancem v MF Dnes?

Snad mi ani nejde o 3.000 Kč a další náklady spojené se zařizovaním víza – jde mi o neuveřitelnou nespravedlnost, nerovnost a nemožnost ovlivnit celou záležitost. Za posledních 5 let jsem navštívil asi 11 zemí Evropy a za oceán nesmím?

Prochaine | 00:20 | Nezařazené | Komentáře

Komentáře k příspěvku “Vízová politika USA”

[] Pavel@cetoraz – 17. 03. 2004 12:42

To vis, nejvetsi demogracije sveta. Jestli chces opravdu nekam za ocean, vrele doporucuji Australii. Zadny ponizujici pohovor se 3 otazkami, pouze jim poslel vsechny papiry, co jsi mel a za mesic (s nejvetsi pravdepodobnosti) dostanes vizum (turisticke). Australie je kraaaasnaaaaaaaaaaaaaa 🙂

[] Prochaine – 17. 03. 2004 16:52

[1] Nový Zéland možná bude jednodušší, ne?

[] Pavel@cetoraz – 18. 03. 2004 10:32

[2] Ted uz jo, kdyz je tam bezvizovy styk (na 3 mesice), ale je to o kousek drazsi (a let delsi, uz tech cca 23 hodin do australie je celkem opruz 🙂

[] LK – 22. 03. 2004 13:53

Proč se vnucovat k někomu, kdo mě nechce? Je řada krásnějších zemí než USA (byl jsem tam asi dva měsíce, takže vím, o čem mluvím).

[] Milfson – 05. 04. 2004 18:38

Všichni jsme si rovni, někteří jsou ovšem rovnější. Kdybychom "nepotřebovali" peníze z jejich turistických toulek, napálil bych jim stejné podmínky, ne-li horší. Jo kde jsou ty časy, když jsem poslal pas na ambasádu a za týden mi přišel s vlepeným vízem …. no jo, za chvilku (2007) mi to končí, tak se snad ještě stihnu podívat do vystrašených Států. :-O

[] Martin Jones – 28. 06. 2004 21:23

Dovolte mi s vámi nesouhlasit,turistické vézum jsem dostal již mockát a to jako student (učen) bez praxe tak i ted co jsem si dodělal maturitu a tento rok odjíždím do státu abych získal bakalářský titul – na školu samozřejmost je legální práce a jelikož jsem byl i ve VB tak mohu potvrdit že máme se pořád mnoho co učit (od těch rovnějších…)

[] Prochaine – 10. 07. 2004 16:22

[6] Možná jsem skutečně zaváhal a měl jsem si vízum pořídit před lety, ještě jako student…

[] Finnegan – 14. 07. 2004 12:08

Z hlediska turistickeho prumyslu jsi pro Americany Prochaine skutecne neperspektivni. Zajimaji je bohuzel pouze ti, u nichz se da predpokladat, ze tam hodne utrati. Tedy spise mlade vysoce nadprumerem bohate pary, nez jednotlivci. A samozrejme bohate rodiny z detmi, majici namireno do Orlanda. Vubec se tim nezer a cestuj dal po zemich, kde vizovou povinnost nemas. 11 zemi, ktere jsi navstivil, neni nic. Jestli mermomoci trpis touhou preletet si Atlantic, doporucuji Mexiko. USA si nech na pozdejsi dobu, tak za pet let.

[] Prochaine – 18. 07. 2004 17:56

[8] Mě spíš zaráží. že v Evropě je spousta jiných zemí, která má větší důvod bát se, že tam začnou češi pracovat, protože je to mnohem blíže a po těchto zemích mohu cestovat dle libosti. Když se nebojí celá Evropská unie, tak proč se bojí Státy?

[] Jirka – 30. 09. 2004 00:30

Nesouhlasim, vizum jsem dostal napoprve. Mam 3 zivnostenske listy neco malo pres rok a auto druhym rokem na leasing. Hodne pomuze ke komu se dostanes. Ja dostal mladou holku, takze uz pri odchodu jsem vedel, ze jsem vizum dostal. Poslala mi stastnou cestu:) Do dvou tydnu jsem dostal Multiple visa B1/ B2 na dobu 5 let. Dnes je to druhy den co jsem v USA. I imigracni urednice byla vcelku v pohode. Kuk do kamerky, scanner na ukazovacky a bylo. Dalsi cestu planuji na Novy Rok.

[] Jirka – 30. 09. 2004 00:32

Jeste uvadim, ze zadne vypisy z uctu ci leasingova smlouva atd, nebyla potreba. Sam jsem se ptal zda ji chce videt.

[] Prochaine – 30. 09. 2004 01:03

[10] No já jsem dopadl, jak jsem popsal výše.. Nechápu to! Počítám, že příští rok opět vezmu 3 litry a půjdu to zkusit znovu..

[] Petr – 22. 03. 2010 17:49

Čau, jen bych sem chtěl napsat mé zkušenosti z dnešního pohovoru na americké ambasádě – je to neuvěřitelnej šaškec a člověk se musí trošku povznést. Nechají Vás venku čekat – když je zima, jakože ráno je, tak nic moc. Vyplňoval jsem nový elektronický formulář pro B1/B2 vízum – doporučuji. Registrace bez dotazů, pohovor také. Byl jsem asi 5. na řadě – 2 přede mnou vízum nedostali. Jeden mladík zřejmě zvolil špatný tip nebo měl málo argumentů, další pán asi neměl dostatek peněz a taky neuměl vůbec anglicky. Nebylo všemu rozumět, ikdyž tam bylo hrobové ticho. Mě se úředník zeptal pouze na našeho kolegu v USA, jak dlouho jsem zaměstnaný a jestli jedu s přítelkyní. Měl jsem s sebou asi 30 stran různých výpisů, potvrzení, doporučujících dopisů a nic nebylo třeba. Vše se odehrává jen několik minut. Úředník se se mnou bavil pouze anglicky
Jinak doporočuju slušné oblečení, úsměv na tváři, sebevědomí a mít připravené odpovědi na případné otázky, které s oblibou dávají.
Hodně štěstí všem ostatním, kdo si žádají o vízum.