Cesta do USA a Kanady (1)

Jsme v motelu asi 150 km od Quebecu, je půl jedné ráno a měl bych se jít vyspat. Vůbec nestíhám podávat zprávy z cest a to především proto, že mi můj spolucestující neustále bere notebook (aby si mohl zapnout Skype a chatovat s kamarádkama). Proto sepíšu jen ve zkratce body o kterých se pokusím později rozepsat.

  • Vyřízení víza do Kanady
  • Výběr a nákup letenky (místo v letadle, webový check-in)
  • Oktoberfest
  • Odlet z Mnichova (letiště, kontrola)
  • Let do Amsterdamu (KLM, Boeing 737–800 NG)
  • Amsterdam (tranzit, čekání, kontrola)
  • Let do New Yorku (KLM, změna letadla, Boeing 747–400, servis v letadle)
  • Přílet do USA (imigrační kontrola, první dojmy)
  • Vyzvednutí auta z půjčovny
  • Autem po USA
  • Restaurace (obsluha, bezedné nápoje)
  • Motely
  • Niagárské vodopády
  • Vstup do Kanady
  • Toronto
  • Ottawa
  • Montreal

V průběhu týdne doplním a pak rozepíšu – počítám tak odstavec na bod, u některých položek to vidím na celý článek. Přeji dobré ráno – já jdu do peří.

Nestrkejte prsty do mixéru!

Ještě než definitivně odjedu na dovolenou, která začne již tuto neděli návštěvou mnichovského Oktoberfestu, tak mi dovolte odlehčit od vážných témat dnešních dnů a dát vám jednu dobrou radu do života – nikdy, ale opravdu nikdy nestrkejte prsty do mixéru. Jak to může dopadnout vidíte na následujících snímcích. Vážně si dávejte bacha. Ne náhodou jsem si tyhle fotky hodil na plochu do adresáře Kokot.

Přihodilo se mi to na konci května a trvalo pět měsíců, než nehtík dorostl. Podrobnosti si snad raději nechám pro sebe, páč bych byl akorát k smíchu.. Nemluvě o tom, že tohle už bylo vážně na šití a já si to jen strčil pod vodu a zavázal.

Upgrade blogu

Omlouvám se za dnešní možnou nedostupnost blogu. V noci jsem prováděl upgrade WordPress z verze 2.3 na 2.8.4 a při té příležitosti jsem také udělal přesun blogu na nový hosting. Vše proběhlo v podstatě bez problému, jen změna DNS trvala trochu delší dobu. Pokud však vidíte tento příspěvek, tak je již vše v naprostém pořádku.

Změnu hostingu jsem chtěl provést již déle, neboť jsem na jaře zkusmo objednal jeden multihosting a protože se zatím osvědčil, tak nevidím důvod, proč platit velké peníze za každou doménu, když využiji sotva pár megabajtů místa. Jediné, čeho jsem se děsil byl přesun všech projektů (na jedné doméně) během jedné noci, ale včera mě napadlo, že to jistě půjde udělat i postupně přesunem jednotlivých subdomén a právě tento blog byl prvním pokusem, který se podle všeho povedl.

Určení polohy v Safari pro iPhone

Když už má iPhone GPS a spousta aplikací umí s touto polohou pracovat, napadlo mě, zda je možné informaci o poloze předávat i webovým aplikacím zobrazeným na iPhone (iPod touch) v prohlížeči Safari. Možné to samozřejmě je a tak jsem hned pro iPhone vytvořil drobnou webovou aplikaci, která tuto vlastnost umí využít.

Pokud jsem to dobře pochopil, nejedná se jen o nějakou „nedokumentovanou“ funkci, ale přímo Geolocation API Specification od W3C, takže předpokládám, že to umí i další mobilní zařízení a nejenom iPhone.

Příklad ze kterého jsem vycházel najdete v článku GPS Geolocation in Safari on iPhone OS 3.0 a vězte, že můžete pracovat nejenom se souřadnicemi, ale i s nadmořskou výškou, přesností GPS, rychlostí a směru jízdy. Napadají mě spousty možných realizací – jedete po dálnici a telefon vám ukáže za jak dlouho budete u nejbližší čerpací stanice dané značky nebo konkrétního řetězce rychlého občerstvení apod. Abyste se nemuseli bát zneužití, tak se prohlížeč vždy ptá, zda může webové aplikaci informace o poloze poslat.

Protože ještě stále provozuji Seznam čerpacích stanic LPG v ČR, kde je přes 700 záznamů s polohou, vytvořil jsem drobný skript, který na požádání zobrazí seznam 10 nejbližších čerpacích stanic. Vzdálenost je samozřejmě počítána vzdušnou čarou. Jednoduché a praktické. Krom vzdálenosti zobrazí a aktuální cenu, pokud jí databáze zná. Můžete si to vyzkoušet na stránce Nejbližší čerpací stanice LPG buď přímo na iPhone nebo na jakémkoliv prohlížeči, který umí polohu předávat.

Krom Safari pro iPhone umí svou polohu předávat také Firefox 3.5. Více informací najdete na stránce Geolokace ve Firefoxu. Je to docela užitečné pro testování aplikací, které jsou určené pro mobilní zařízení.

Politický SPAM

Dostal jsem minulý týden nevyžádaný email (spam). Už ani nevím, jestli mi ho Gmail automaticky odfiltroval, každopádně jsem si jej pro jistotu prošel. O podobné reklamní sdělení obvykle nemám zájem, ale co mě na něm vážně zaskočilo byl politický podtext a nepřehlédnutelná podpora ČSSD.

Vždycky mě dostane pojmenování jako „Krejčířové“ nebo „Pitrové“. Zní to jako když se před 20ti lety na schůzích říkalo „Havlové“.

Že se dočkáme až podobné formy propagace politických stran, to jsem opravdu nečekal.