HTPC

Po krátkém stesku Nepraktické sledování filmů jsem se pustil do realizace vlastního HTPC, které zatím upotřebím na přehrávání filmů (a hudba) ze serveru a časem by mi mělo umožnit nahradit HDD/DVD rekordér.

Nechtěl jsem do toho investovat velké peníze, než si to pořádně vyzkouším a než usoudím, zda je to vůbec reálné a praktické, takže jsem dal dohromady následující sestavu:

skříň Foxconn DH841 772
základní deska GIGABYTE 73PVM-S2H 1092
procesor Intel Pentium Dual-Core E2180 (2GHz, 1MB) 1105
paměť Kingston 1GB DDR2 (800MHz) 306
pevný disk Samsung SpinPoint S250S 250GB 871
DVD/RW Sony NEC AD-7200S 425
wifi Zyxel ZyAIR G-302 v3 359
ovládání iMon Inside 989
operační systém Windows XP Professional *
software MediaPortal 0
celkem   5919 Kč bez DPH

*) Využil jsem volnou licenci od Microsoftu – to jen pro šťouraly.

Po zhruba dvoudenním ladění a testování umí toto zařízení, připojené přes HDMI kabel, následující: zapnutí a vypnutí dálkovým ovládáním, prostředí MediaPortalu plně ovladatelné přes dálkové ovládání, spouštění filmu ze sítě (cokoliv přehraje počítač, přehraje i HTPC) (ale samozřejmě i z DVD, USB klíčenky, apod.), možnost přehrávání DVD zkopírovaných na disk, samozřejmostí jsou titulky (možnost výběru – tj. nemusí se jmenovat stejně jako film), přepínání zvukových stop a přepínání poměru stran. Je to tiché a navíc to umí přehrávat ze sítě i hudbu (vyzkoušeno) nebo fotky (nevyzkoušeno), ukazuje to předpověď počasí a pomocí pluginu přehrává internetový archiv českých a slovenských televizí.

Samozřejmě to umí milion dalších věcí, ale psal jsem o tom, co to umí hned teď.

Nepraktické sledování filmů

K Vánocům jsem si koupil televizi (Sony Bravia KDL-32S3000) a zjistil jsem, že sledovat na ní filmy z internetu (myslím tím DivX) je neuvěřitelně nepraktické a nezábavné.

Jaké mám možnosti?

  1. Připojit notebook k televizi VGA kabelem – na to mi u počítače chybí dálkové ovládání.
  2. Vypálit film na CD nebo DVD a pustit si ho na přehrávači (HDD/DVD rekordér Sony RDR-HX720) – bohužel se mi pod televizí hromadí použitá CD, která asi hned poletí do koše. Trochu zbytečný odpad. To je vážně takový problém přidat k přehrávačům konektor v hodnotě $1 a udělat rozhraní pro procházení sítě?
  3. Počítač typu HTPC – vzhledem k počtu počítačů, které u sebe mám by se ani nepoznalo, že tu bude jeden navíc, ale pořád mi HTPC připadá jako jít s kanónem na brabce. Až to kamarád Ondra trošku pošteluje, tak to bude zajímavá alternativa – ale dávat za něj 17 tisíc, jen abych se občas podíval na DivX mi přijde trochu moc.
  4. Zařízení připojitelné do sítě přes ethernet nebo wifi, které dokáže spustit hudbu nebo film a případně i s titulky – takových zařízení existuje hned několik, ale většina z nich má nějaké ale.

Máte nějakou zkušenost? Poradíte mi?

Rekonstrukce – Třetích 15 dní

A opět po měsíci přidávám poslední ze seriálu rekonstrukce bytu den po dni.

23. února sobota drobnosti
24. února neděle vybourání posledního futra, odvoz bordelu do sběrného dvora, nákup plovoucí podlahy, dveří a zárubní, škrábání stropu, malování bílou
25. února pondělí malování bílou
26. února úterý malování barvou
27. února středa malování barvou, pokládka plovoucí podlahy
28. února čtvrtek instalatéři (kompletace), obložkové zárubně
29. února pátek elektrikáři (kompletace)
1. března sobota malování malého pokoje
2. března neděle volno
3. března pondělí objednávka kuchyně
4. března úterý montáž kování, lištování podlahy
5. března středa přivezli kuchyň (montáž 10. března), stěhování zpět do bytu
6. března čtvrtek  
7. března pátek úklid
8. března sobota  

Víc už toho takhle z hlavy nedám, měl jsem si to psát nějak průběžně.

smime.p7m v emailu

Od dodavatele antivirového systému ESET Antivirus a ESET Smart Security dostávám měsíční vyúčtování poskytnutých licencí v emailu, který je elektronicky podepsán a tak mi webový prohlížeč na Gmailu (ale ani následně přeposlaný email do Outlooku – který po pravdě stále ještě pořádně nepoužívám) ukáže jen prázdný email s přílohou smime.p7m. Našel jsem sice nějakou aplikaci, která umí tento soubor otevřít, ale nic praktického to nebylo. Nakonec jsem to řešil tak, že jsem vyúčtování stahoval z partnerské sekce na stránkách společnosti ESET.

Někdy minulý týden mě to opět naštvalo, začal jsem hledal a skutečně nakonec nalezl rozšíření pro Firefox s názvem Gmail S/MIME, který umí v Gmailu podepsaný email bez problému nejenom zobrazit, ale i vytvořit a odeslat (pokud máte nainstalovaný potřebný certifikát) – a krom podpisu umí v případě potřeby celý email i zašifrovat.

Další z důvodů, proč nepřejít zpět na Internet Explorer.

Jak bylo na horách?

Pokud se mě Pavel ptá Jak bylo na horách? tak musím potvrdit, že ve Francii bylo (stejně jako v jeho Itálii) také krásně!

Strávili jsme poslední březnový týden ve francouzském středisku La Norma a musím říct, že už jsem dovolenou vážně potřeboval. V neděli jsme se vrátili a začínám se pomalu rozkoukávat – práce je nad hlavu, tak vzhůru do ní!

Ale je fakt, že v Itálii je asi lépe.

UPC zrychluje. Zase

Omluvte prosím krátkou publikační pauzu, způsobenou dovolenou pro zotavenou, kterou jsem si vzal po dokončení rekonstrukce bytu. Strávil jsem týden v Savojských Alpách a musím říct, že to bylo moc prima.

Od května začne UPC navyšovat rychlost (případně rušit FUP) u svých tarifů. Přiznám se, že já (u UPC Light) rozdíl asi nepoznám – download z 5120 kbps na 6144 kbps, upload nezměněn (stále 512 kbps). Na druhou stranu, za 3,5 roku, po kterých internet od UPC využívám zrychlili poměrně výrazně (z 1024/128 na 6144/512) a to při stejných cenách.

Musím přiznat, že o to víc mě trápí mobilní připojení (GPRS), které je pro běžné brouzdání stále příliš drahé a pokut si chcete v zahraničí stáhnou pár mailů, tak se nedoplatíte.