Neděle, 15. červenec 2007

Turistické GPSGPS je takový fenomén dneška (viz spot GPS Magazine). Neznám nikoho, kdo by v autě neměl navigaci, anebo o ní alespoň neuvažoval. Málokdo ví, že navigaci k nám nepřenesl TomTom nebo iGo, ale bylo tu dlouho předtím, než vůbec existovali nějaké mapové podklady a chodívalo se jen podle souřadnic. Rukama mi prošlo hned několik GPS přístrojů a o těch turistických zkusím něco málo napsat.

Garmin GPS 12

Už v roce 1998 jsem věděl, že existuje něco jako GPS a snažil jsem se nějaký přístroj pořídit. Neexistovalo na to téma příliš odborných stránek a ani s nimi lidé neměli tolik zkušeností. Trh zde sice existoval, ale tyto přístroje si pořizovali především lidé, kteří létali, eventuálně jej potřebovali ke své práci.

Prvním byl Garmin GPS 12, který jsem koupil v uvedeném roce na inzerát a jel jsem si pro ní vlakem do Ústí nad Labem (anebo do Mostu?). Mohl jsem za ní dát asi kolem 4000 Kč. Byla těžká (269 g), fungovala na 4 AA baterie, neuměla pracovat s mapou, pamatovala si jen 1000 trasových bodů a ani jsem jí neuměl připojit k PC. Výhodou bylo 12 kanálů, což tehdy nebylo úplně běžné, takže uměla polohu vyhledávat relativně rychle. Geocaching ještě neexistoval a na (českých) mapách jste nenašli GPS souřadnice – a i dnes má (nevím proč) prioritu čtvercová síť S1942, která dokáže rozhodit nejednoho zkušeného turistu.

Uplatnění našla, když jsem jí půjčil přátelům na cestu do Mongolska a pak jsem se jí zbavil, dokonce tuším o něco dráž, než byla pořizovací cena. Tehdy patrně ještě nebyla ta správná doba.

Garmin eTrex Legend

Sice jsem o tom již psal, ale rozhodně stojí za připomenutí, že Garmin eTrex Legend jsem pořídil v létě 2003 na Amazonu za příjemných $160 (v té době něco pod 4000 Kč). Samozřejmě to byla US verze, takže jsem to pak řešil pomocí free maps for Garmin Mapping GPS. TOPO mapy se sice prodávaly, ale stály tehdy kolem 4 tisíc a nebylo možné je registrovat na US verzích přístrojů – opět do dnes nechápu proč!

Legend byl především malý, lehký, uměl pracovat s mapou, v ceně byl kabel k PC (bohužel RS232 – ale dá se to řešit redukcí na USB v ceně dvou stovek), kvalitní baterie ho udrželi dlouho v chodu a dal se k němu pořídit držák na kolo. Největší nevýhodou byla horší citlivost (oproti dnešním SiRF přístrojům), pomalá komunikace s PC a hlavně žalostně malá 8 MB paměť na mapy.

Později se Legend stal v Česku skutečnou legendou. Díky Mountfieldu se ze dne na den stal přístrojem s nejlepším poměrem cena/výkon. A je vidět, že s Legendem začínali skoro všichni, nebo alespoň všichni co znám. Se mnou procestoval celou Evropu (největší zábavou bylo celodenní lyžování ve francouzských Alpách se zapnutým trasováním), letěl do Egypta, jeden kamarád ho vzal na Vánoce do USA, další na dva týdny na Mauritius. Nakonec jsem jej tento týden přenechal kamarádovi, který se do Geocachingu zakousl překvapivě větší silou než já.

Garmin GPSMAP 60CSx

Naivně jsem se domníval, že lepší GPS už nebudu nikdy potřeboval. Nejprve jsem uvažoval o modernějším přístroji řady eTrex s paměťovou kartou (to byla priorita) a barevným displejem (ten jsem považoval spíše za nevýhodu s ohledem na horší čitelnost při použití bez podsvícení a na vyšší spotřebu, ale nyní jsem ho vzal na milost, neboť má i své výhody). A když jsem se začal na eBay rozhlížet, rozhodl jsem se pro jistotu!

To jistotou je Garmin GPSMAP 60CSx, kterou hned několik uživatelů označilo za nejlepší současný turistický GPS přístroj, takže proč si kupovat jiný?

Proto jsem v únoru provedl upgrade na současnou nejlepší turistický navigátor Garmin GPSmap 60CSx. Obvykle nepoužívám taková superlativa, ale Garmin u nás na poli turistických přístrojů nemá konkurenci a tento model je skutečně to nejlepší, co současný trh nabídne. Platí to ale i pro zahraničí.

Marek Lutonský: Vyplatí se Sirf Star III při turistice a geocachingu?

Ve zkratce jen uvedu, že jsem nakonec nakoupil na eBay a i s poštovným po USA vyšel na $342,95. Nějaké drobné stálo přeposlání do ČR, takže celkově jsem na částce pod 8000 Kč. V Česku se prodává za nejméně 15 500 Kč (s DPH), v Reichu jsem v pátek zahlédl cenu €599 (asi 17 000 Kč s DPH). Samozřejmě jsem si rovnou nechal poslat i držák na kolo za $17,90 (asi 380 Kč) – jen bych potřeboval trochu času a na to kolo vyrazit :-).

Výhody a první zkušenosti vydají na samostatný článek, takže pokračování příště..

Prochaine | 16:37 | GPS | Komentáře
 • http://www.rssad.cz Mazlík

  Mě by se hodila nějaká GPS „navigace“, která by mi ukazovala jen souřadnice. Stejně na turistiku používám papírovou mapu. A aby měla výdrž tak 14 dní 🙂

 • http://www.cetoraz.info/pavel/ Pavel@cetoraz

  Doubrej kauf 🙂 Nic lepšího v této kategorii (outdoor, mapové) v současné době není. Jen nechápu strategii Garminu v ČR, kdy stojí 2.2x více než v US. Ale je to zase s evropskou basemapou (což je v podstatě svět bez US) a českou TOPO.

  [Mazlík] Stačí se podívat na garmin.cz/.com do sekce outdoorových nemapových přístrojů. Je jich tam habaděj…

 • berczo

  Zdravím, potřebuju tchánovi vybrat GPS do lesa a na hory 😉 Existuje nějaké porovnání outdoorových GPSek? Nějak lamím a nemohu nic takového najít …. 🙁
  Prosím také o radu, na co si dávat pozor při koupi ? Je lepší se slotem na SD karty ? Jaké baterky ?
  Mimochodem, pokud jde o Váš soukromý názor ….. co je dnes lepší – 60CSx nebo Colorado 300 ?
  Samozřejmě beru v potaz, že Colorado je novější typ.
  Prosím také o nějaký link na US shop, kde se to dá koupit, popřípadě kde jste kupoval Vy ? Nějak se mi nechce přes dražbu do toho jít …. (eBay)
  Warez question: …. dají se lehce mapy stáhnout zadarmo ? 😀

  Díky za odpovědi

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [3] Rozhodně bych vybíral něco od Garmina, nejlépe 60CSX nebo Colorado 300, pokud nejste finančně limitován. Samozřejmě se slotem na kartu (typ už není důležitý.) Jiné než na tužkové baterie se (Garmin) nedělají – stačí si koupit 4 kvalitní nabíjecí akumulátory, alespoň 2500 mAh a střídat je. Ohledně výběru mezi těmito dvěma zmíněnými modely, doporučuji článek „Turistický duel: Garmin Colorado proti GPSmap 60CSx“:[http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/Ar.asp?ARI=113764], ten tvrdí, že pro nového uživatele raději Colorado, pro stávajícího spíš 60CSx a poté, co jsem měl Colorado v ruce s tím mohu jen souhlasit. Osobně jsem s ním musel dost bojovat, zatímco 60CSx ovládám poslepu, ale kamarád, který si ho pořídil si ho nemůže vynachválit. Tak nevím. Osobně mi vadilo hlavně krkolomné ovládání a příliš tmavý display, naopak je fajn, že display je větší a jemnější. Navíc při nákupu u USA je rozdíl v ceně $100 ($300 proti $400.) Model 60CSx jsem kupoval přes eBay a Colorado 300 přes Amazon.
  Topo mapa ČR se dá koupit za 1300 Kč, takže není důvod ji někde shánět. Ohledně jiných map je to poměrně problém – dáte 4000 Kč za topo mapu Slovinska, když tam pojedete jen na týden? V tomhle jsou ještě mezery. Osobně mimo republiku žádné topo mapy nepoužívám a využívám jen předem uložené body, plus TomTom pro navigaci po silnici.

 • berczo

  Heh, dík za rychlou odpověď. Ještě bych měl dotaz k velikosti SD karty 2-4 GB ? Dejme tomu, že chce turistikovat po CR, SR a PL …. ?

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  Topo mapa ČR má asi 70MB, takže 1 GB stačí a nejsem si jistý, jestli navigace vůbec umí s 2 GB nebo 4 GB kartami pracovat – doporučuji ověřit v dokumentaci.

 • berczo

  Ještě jednou díky za rychlé odpovědi !!! 😉

 • wantmap

  [3] Pokud chcete mapy zadarmo, zkuste se podívat na http://fatbozz.towerofglass.net . Je jich tam spousty.