Big Brother – co se děje?

Na první pohled klid před bouří. Pokud nemáte přístup k live kamerám, tak si můžete přečíst několik postřehů:

Včerejší noc

Koupání ve vířivce, klábosení, seznamování a hlavně litry šampaňského. Vzhledem k omezenému rozpočtu 100 Kč na osobu a den se dá předpokládat, že alkohol a kouření bude po vyčerpání zásob značně omezeno.

Vířivka

Nevím přesně jestli se ráno pokoušeli vířivku čistit, každopádně byla vypuštěná a ve smíšených dvojicích nyní chodí za ruku z domu k vířivce a nosí tam vodu po dvou půllitrech. Patrně se jedná o úkol Velkého Bratra. Střídají se takhle už několik hodin a vířivka není naplněná ještě ani do poloviny.

Teplá voda

Mytí nádobí nechali v noci na ráno s tím, že neteče teplá voda. Ani ráno to nebylo o moc lepší, takže vodu ohřívají v mikrovlnce. Člověk si to asi neumí dost dobře představit, ale nádobí pro 12 lidí je celkem hromada.

Sluneční hodiny

Jak asi víte, nemají soutěžící u sebe žádné hodinky. Pro člověka je obvykle celkem stresující, když nemá představu o čase. Někdo přichází s nápadem postavit sluneční hodiny, nevědí ale kdy je poledne, aby mohli hodiny seřídit. Jedna účastnice navrhuje zabodnout kolík a poledne se pozná podle toho, že kolík nebude vrhat žádný stín. Moc jsem se pobavil…

Kafe

Zpozorněl jsem, když si při obědě dvě účastnice stěžovaly, že jim chybí káva. Jedna druhé si stěžuje, že si den bez pořádného kafe nedokáží představit. Zdá se, že závisláci by mohli dostat absťák… Patrně spíše obětují nějaké peníze na nákup kávy. Škoda.

Přichází Big Brother

Reality show holandského původu přichází dnes večer na české obrazovky a staneme se tak 33. zemí kde bude tento projekt vysílán. Žádná sláva. Kopií tohoto pořadu je soutěž VyVolení, kterou již 2 týdny vysílá Prima.

Také jste si všimli, že většina podobných projektů k nám přichází obvykle se značným zpožděním? Například Aneta Langerová se proto loni nemohla zůčastnit volby světové SuperStar, kde soutěžilo 11 výherců národních soutěží.

Není pak divu, že běžné divák hltá každou zprávu typu Hanka ve sprše, apod.

Doplněno

Pokud jste přišli o velkolepé zahájení, pak si přečtěte následující podrobnou recenzi:

Gmailové novinky

V první řadě existuje možnost nastavit si Gmail v přibližně 30ti různých jazycích. Nutno dodat, že některé jsou až hodně exotické. Co mě překvapuje nejvíce je, že (snad zatím) chybí čeština! Pokud chcete mít Gmail v příbuzném jazyku, doporučuji použít slovenštinu, která češtinu dostatečně nahrazuje. Sám používám angličtinu, ale na počítači u rodičů jsem raději nastavil Gmail tak, aby promlouval slovensky.

Pro mě nejdůležitější novinkou je možnost odesílat maily s vlastní emailovou adresou (doménou) v kolonce From, nejenom v Reply-To, jako to bylo doposud. Pro případ možného zneužití je nutné provést potvrzení – na uvedený email přijde zpráva, kde je kód (případně link) kterým se potvrdí, že jste uživatelem emailové adresy, za kterou se chcete vydávat. Navíc lze nastavit více emailových adres a při odeslání zpráv vždy vybrat z jakého účtu bude odeslána. Jednu z adres lze nastavit jako výchozí.

V říjnu loňského roku si Patrick Zandl stěžoval:

Všechny moje dřívější pochvaly na Gmail zůstavají tedy beze změny, pokud bych ale po něčem prahnul, pak aby Gmail byl schopen (připlatím si) odesílat email s mojí doménou. Ale i bez toho se dá žít. Mohu si alespoň nastavit Reply-To na vlastní doménu.
Zůstal jsem u Gmailu

Osobně již více než půl roku používám Gmail na odesílání veškeré pošty a současně mi na Gmail většina pošty chodí. Nyní mám opět o důvod méně udržovat v chodu poštu v Outlooku… snad jen pro synchronizaci s PDA.

Dovolená v Chorvatsku

V první řadě bych rád uvedl, že jsem do Jugoslávie jel více méně z donucení, jelo nás totiž celkem 7 a pravdou bylo, že Evropu jsme měli všichni slušně projetou, ale v Chorvatsku byla většina z nás poprvé.

  • 13. srpna, sobota, 0:00 Odjezd z Prahy, směr Brno, Bratislava, Maďarsko.
  • 13. srpna, sobota, ráno Příjezd na Balaton, vyhledání kempu, ubytování, odpočinek.
  • 14. srpna, neděle, ráno Odjezd z Balatonu směr Chorvatsko. Po nové dálnici až do Splitu a po magistrále směr Makarska. (První nehoda – rozbil jsem litrovou láhev se Slivovicí. Za trest dostávám malou kulatou feferonku tzv. rajčátko.)
  • 14. srpna, neděle, noc Hledání vhodného kempu. Asi až na desátý pokus jsme našli vyhovující místo.
  • 17. srpna, středa, dopoledne Opuštění kempu a příjezd do fronty na trajekt na Korčulu.
  • 17. srpna, středa, odpoledne Příjezd na Korčulu, projetí celého ostrova a všech kempů. Nakonec jsme zůstali v úplně posledním, který byl u města Vela Luka. Dokonce ani nebyl na mapě a díky tomu byl celkem volný, bohužel asi kilometr od moře.
  • 19. srpna, pátek, večer Opuštění kempu a zařazení do fronty na trajekt do Splitu. Procházka městem a večeře. Spaní na molu, mezi auty.
  • 20. srpna, sobota, 5.00 Zakoupení lítků na trajekt. V 6.30 odjezd trajektem do Splitu.
  • 20. srpna, sobota, poledne Prohlídka Splitu.
  • 20. srpna, sobota, odpoledne Odjezd ze Splitu po nové dálnici k Senj. Stau – 2-hodinové popojíždění (12 km) před tunelem. Hledání posledního kempu u Senj.
  • 21. srpna, neděle, dopoledne Prší. Vyčkáváme a když před polednem přestane pršet, balíme mokré stany a vyrážímě zpět na Prahu.
  • 21. srpna, neděle, odpoledne Jedeme směr Rijeka, Ljubljana, Villach, Stau – hodinové popojíždění (10 km) před Katschberg Tunnel, Salzburg, Linz, České Budějovice, Praha.
  • 22. srpna, pondělí, 4.00 Příjezd domů, sušení mokrého stanu, …

Bydlím – Výběr pračky

V lednovém spotu Bydlím – Výběr mikrovlnky jsem sliboval, že přiblížím jak jsem vybíral myčku. Tu mám již půl roku doma, ale k sepsání zkušeností jsem se zatím nedostal. Snad zatím vyhovím informací, jak jsem vybíral pračku.

Zajímavý článek na toto téma sepsal Patrick Zandl a naleznete ho pod názvem Které Bílé zboží je nejbělejší. Ve zkratce zde srovnává přibližně 15 internetových obchodů s bílou technikou.

Vybíral jsem podle následujících parametrů:

  • Hloubka Pračka je zatím v malé koupelně, ale chystám rekonstrukci jádra a počítám, že pak nebude pračka v koupelně, ale v jiném koutě do kterého si nechám zařídit přípojku vody a odpadu. Pračka bude sloužit jistě dlouho, takže to ten rok ještě vydržím. Navíc na úzkou (40 cm) pračku nelze umístit sušička. Příjemnou výhodou je kapacita až 6 kg prádla.
  • Rychlost Zatím nemám sušičku, ale časem si ji možná pořídím. Takže rychlost alespoň 1000 otáček.
  • Aqua-stop Může pomoci proti vytopení sousedů… Mám ho i na myčce.
  • Display + Odložený start Alespoň základní informace o času do ukončení praní se může hodit. Navíc odložený start. Na čas do dokončení programu jsem si zvykl u myčky, ale odložený start tam nemám.
  • Ovládání Upřímně jsem měl vždy respekt (bál jsem se jich) před jakoukoliv pračkou, která se ovládala a řídila hodinovým strojkem, kde se vše nastavuje otočením kolečka do náhodných poloh, které nedávají smysl. Proto jsem zvolil modernější přístup.
  • Úsporná Samozřejmostí bylo, aby vybraný spotřebič vyhovoval energetické třídě A. Vybraná pračka vyhovuje dokonce třídě A+, což znamená o 10% nižší hodnoty než u A. Spotřeba vody je 49 litrů a 1,02 kWh elektrické energie. Pochopitelně záleží na typu pracího programu, ale uvádím hodnoty, které jsou všude prezentovány. Podle manuálu odpovídá tato spotřeba programu „Barevné 60 °C Skvrny + Intenzivní“.

Vybral jsem nakonec Bosch WFO 2042. Dodavatele jsem hledal pomocí služeb zbozi.seznam.cz, zbozi.centrum.cz nebo www.srovnanicen.cz. Rozdíly v jednotlivých obchodech nejsou zanedbatelné, přes 2200 Kč. Každopádně je také dobré brát ohledy na kvalitu služeb, které jednotlivé obchody nabízí – například komfort@MALL!

Já sám jsem nakoupil na Korunce. Pračku měli skladem, objednával jsem ve středu v pátek byla pračka doma. Výsledná cena byla 13 990 Kč.