Středa, 11. srpen 2010

PočátekNašel jsem doma staré účty za telefon ze kterých je patrné, že jsem internet začal používat někdy v říjnu 1996. Z počátku jsem svůj modem (s rychlostí 19200 baudů, tj. 19 kbps) používal také na připojení k BBS Infima, ale také jsem měl telefonní číslo a přihlašovací údaje k internetu.

Pamatuji si, že se buď muselo přihlašovat přes jakousi konzoli, nebo si naprogramovat skripty, které přihlášení provedly automaticky. Později, když účet přestal fungovat, jsem si připojení k internetu platil – roční poplatek byl asi 6000 Kč (a jednalo se jen o možnost „někam“ se připojit). Krom toho se platily docela vysoké účty za telefon, které odpovídaly době připojení. Ve stejné době přišla na český trh i italská Video on Line (Czech on Line) (tam se také platilo kolem 500 Kč měsíčně) a později také vznikl VOLný. Kolem roku 1998 se dalo za přístup k Internetu platit přímo Telecomu (bylo to už příjemnějších 299 Kč měsíčně) a teprve v roce 1999 vznikla nová telefonní čísla u kterých už se o výnosy dělil Telecom s ISP a za internet se začalo platit jen „protelefonova­ným“ časem.

Ještě přikládám jeden starší účet za telefon z roku 1998. Myslím, že těžko existuje jasnější vysvětlení, proč se roku 2002 – 2003 začali v ČR šířit lokální bezdrátové sítě jinde ve světě nevídaným způsobem. Jen doplním, že průměrná měsíční hrubá mzda v roce 1998 byla 11 801 Kč.

Úsměvné je, že mám teď 25Mbit a dohromady s kabelovkou za to platím asi 600 měsíčně. A prý že se zdražuje.

Prochaine | 02:18 | Internet | Komentáře
  • http://www.cetoraz.info/pavel/ Pavel@cetoraz

    To byly doby… navíc si člověk rozmyslel, jestli na ty internety půjde nebo ne. Dnes se děsí, že by někde nemusel být zavedený 🙂

    Škoda, že UPC není v Řevnicích, takže jsem zase přes bezdrát. Ale běhá to pěkně (zatím 🙂

  • http://www.takzejtra.cz milošák

    Jak jsem tvůj post začal číst hned se mi vybavil zvuk modemu při vytáčení spojení 🙂 Na ten zvuk snad nikdy nezapomenu. Do budoucna jsem zvědavý hlavně jestli se ještě nějak výrazněji posunou ceny.