Čtvrtek, 27. září 2007

Windows Vista Express DowngradeV listopadu jsem sice řešil, jak využít Windows Vista Express Upgrade, ale otázkou současných dní je spíše požadavek uživatelů, kupujících si nové počítače, po starých dobrých Windows XP. Ani se moc nedivím, pokud mají být počítače používané na práci, uživatelé a správci jsou na ně zvyklí a přestup na Windows Vista by je spíše „zdržoval“ od práce. Na druhou stranu tento přechod není možné odkládat donekonečna a kdy jindy je na to ideální příležitost, než právě při nákupu nového hardware.

V noci ze středy na čtvrtek jsem tedy z nového notebooku Dell Vostro 1700 (Core 2 Duo T7700, 4GB RAM, 17″ WUXGA 1920×1200, 160 GB HDD, DVD/RW, nVidia GeForce 8600M GT 256 MB, atd…) mazal předinstalované Windows Vista a nahrazoval je Windows XP. Bohužel mě trochu zaskočilo, že CD s ovladači, které bylo u notebooku přiloženo, obsahuje jen drivery právě pro Windows Vista a podobně na tom byla i podpora na stránkách Dell.com. Po 4 hodinách práce se nakonec povedlo a zákazník je spokojen. Bohužel mě ještě přes víkend čeká jeden Dell Inspiron 1521, na kterém musím provést stejný downgrade.

Prochaine | 23:44 | Microsoft, Software | Komentáře
 • Pav

  WOW…tak to opravdu nechápu. Pokud se rozhodnu koupit si notebook s Vista, tak ten jeden víkend obětuji tomu, abych se naučila s Vista pracovat. Chápu, že ještě existuje hodně lidí, kteří se počítačů „bojí“ a ani se nedivím. Ale člověk, který si koupí tak nadupaný notebook (mňam..hned bych ho brala) přece musí tomu trochu rozumět…a navíc..takový notebook není jen pro „kancelářskou práci“. Škoda těch Vist, neví o co přichází.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  V první řadě jsem s downgradem trávil čas já, nikoliv zákazník. A ve druhé řadě – jak sama píšete – takový počítač patrně určen jen pro kancelářskou práci, takže je jasné, že na něm zákazník dělá asi něco speciálního a potřebuje mít jistotu, že to bude fungovat a ne s tím laborovat. Navíc na Visty může kdykoliv přejít – to je výhoda downgrade, narozdíl od situace, kdy by si dotyčný pořídil notebook bez systému a k tomu Windows XP OEM.

 • Pav

  JJ, já to chápu…jen jsem chtěla říct, že pokud bude mít XP, tak ho nic nedonutí se pak naučit ve Vista. Bude pohodlný – samozřejmě, jelikož mu práce pujde mnohem rychleji a snadněji v naučených XP. Vidím to sama např. na nových officech….hodně lidí radši pracuje v těch starších. I mně to trvalo pár dní se přizpůsobit, ale teď se mi pracuje mnohem líp 🙂

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  Ohledně Office je další problém, že pokud se více nerozšíří, tak se musí dokumenty, které putují k jiným lidem, ukládat ve formátu pro starší Office a bohužel je nutné na to pořád myslet. Řeším do ukládáním do PDF, ale i tak je někdy potřeba poslat editovatelný soubor.

 • http://www.cetoraz.info/pavel/ Pavel@cetoraz

  Nové Office jsem viděl a „WOW“… Nějak nechápu, co tím designér myslel a jak se to má ovládat. Co se PDF týče, je to cesta a už se těším na OpenOffice.org 3, které slibují podporu editace PDF souborů. Navíc OpenDocumentFormat je již standardizovaný a čeká se na jeho implementaci v produktech Microsoftu (asi musí prskat 😉 a stejně tak se čeká na standardizaci OOXML a implementaci do dalších produktů 😉

 • filip

  ahoj, mám stejný notebook, mohl bys mi prosímtě sdělit jak se ti podařilo nainstalovat ovladače na grafickou kartu, xpéčka sem tam dostal, ale ovladače ke grafice ne a ne, volal sem na podoru a tam mi poradil zkusit neoficiální drivery,ale to nepomohlo, házelo mi to hlášku „hardware,který chcete instalovat není v počítači“..díky

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  Buď použít drivery pro Vostro 1500 (nejsou moc stabilní) anebo ze stránky http://www.laptopvideo2go.com/index.php?drivers. Drivery z nVidia.com zatím použít nelze.

 • kotlik

  Doporucuju vyse zminene stranky – jen je potreba po stazeni poslednich driveru pouzit „modifikovany .inf“ – vetsinou se jedna primo o drivery od nVidie, jen je prave upraven ten .inf soubor. Vse je na tech strankach pekne popsano.

 • toltec

  WOW? Proč?
  Pro uživatelku s nickem PAV:
  Než začnete něco naprosto nekontrolovaně chválit, přečtěte si raději články s odbornou tématikou ohledně Win Vista. Já vím, píšu svůj příspěvek pět měsíců po Vašem, ale přesto…. Win Vista jsou „mezisystém“ – tj. něco jako byly Win ME. Žádná jiná, než marketingoá role v tom není. Win 2K a Win XP (Pro) jsou stále nejstabilnější a prozatím ty nejlepší systémy z dílny Microsoftu.
  A pokud se někomu nechce z této stability do světa nesmyslných a marketingových nejistot, nesmíte mu to mít za zlé, a nesmíte zmiňovat pohodlonost jako hlavní argument. Jestli se Vám s Win Vista pracuje lépe, pak je to v pořádku, svůj názor jste sdělila a tím je to vyřešeno. Zajímejte se však o skutečné argumenty lidí, pro něž je správa VT každodenním chlebem a chtějte vědět pravé důvody jejich setrvání s Win XP… Možná budete hodně překvapená…

 • leontynka

  Jen jsem chtela pozde, ale prece, reagovat na uzivatelku „pav“ a souhlasit s uzivatelem „toltec“. Prave resim downgrade z vist na xp ne proto, ze by visty byly nejak slozite, ale kvuli tomu, ze jsou nekompatibilni s pro me podstatnym softwarem.

 • feudal

  Mám NB HP 6820s s Vistou ( bez nej sa nedal kúpiť ).-HP softwérová OSTUDA
  Inštalácia prebiehala z disku cca3 hod.
  Systém si žil sám pre seba, neuveritelná doba nábehu, vypínania, teplo, stále to niečo robilo.
  Diskutabilné delenie HDD.
  Spravil som zálohu na dve DVD, a pre istotu aj v Acronise, nahodil pre istotu nový HDD rovn
  akého typu a začal experimentovať.
  Výsledok: čím menej softu od HP tým pre Vistu lepšie (orginál soft od HP vytvára ešte dva
  pomocné oddiely na HDD (ovládače od HP- OK) ).

  Skúšal som tam inštalovať aj nelegálnu Vistu- reagovala pružnejšie.

  Teraz tam mám XP.