Čtvrtek, 24. červenec 2008

Návštěva celního úřadu (3)Se zasíláním zboží z USA se roztrhl pytel a pokud jste s tím ještě nezačali a uvažujete o tom, tak si projděte článek Nákupy v USA. Bohužel to má jednu nepříjemnou vlastnost – celníci nestíhají. To je naštěstí drobnost, která se dá řešit pomocí dražšího poštovného (v USA označeno jako EMI, u náš EMS) – takové zásilky se pak řeší prioritně. Poslední rok už jinak neposílám. Druhým problémem je fakt, že pokud používáte Zásilkovou službu, tak se připravte na to, že v současné době je většina zásilek z této adresy kontrolována – a to bez ohledu na deklarovanou hodnotu. Ten tam je čas, kdy mi GPS, iPod, foťák nebo jiná elektronika chodila za 5 dnů až domů a bez dalších nepříjemných poplatků.

Od úterka mi visela jedna zásilka v celním řízení na celní poště na Plzeňské a tak jsem se tam včera v poledne zastavil, jak to vypadá – bohužel prý nijak – zásilka je na jiném patře a čeká se. Za tři hodinky mi přišel email, že zásilka je v celním skladu a chtějí doklady. Je to klika, když člověk bydlí v Praze, tak jsem hned vyrazil.

Když tam člověk nejde poprvé a chytne malou frontu, tak je to radost. Vcházím do budovy a v kapse mám připravených pár tisíc. Výtahem do třetího patra. V prvních dveřích zdravím úřednice, jako bych tam chodil denně (no byl jsem tam ten den podruhé) a za minutku s potřebnými doklady odcházím na chodbičku k celníkům – vida, jsem první na řadě. Za pár minut jsem uvnitř, ukazuji vytištěné doklady od všeho zboží – snad poprvé odpovídá deklarované částce a za chvilku už mám v ruce složenku. Jedu výtahem do přízemí na poštu, beru si lísteček a jdu rovnou k okénku. Za dvě minuty už jsem zpátky u celníků, odevzdávám složenku a mohu si jít vyzvednout zboží do skladu. Za chvilku už sedím v autě a odjíždím. Dnes to byla hračka, ale příští týden tam patrně budu muset znovu – pro další zásilku.

A co dnes dorazilo? Mimo jiné Garmin Colorado 300 pro kamaráda. Už druhá, co jsem měl v ruce a začíná se mi vážně líbit. Počkám ještě na Oregon, až se začne prodávat a vychytají na něm všechny mušky – Garmin 60CSx je zatím ještě pořád špičková navigace a s výměnou není nutné spěchat.

Prochaine | 01:01 | Nákupy v USA | Komentáře
 • Drevokocur

  cau
  ja mam problem s Amazonom. 3 tyzdne do CR a potom tyzden na ceskych colniciach a postach.
  Deklarovana cena – $50.20 – a hned to preclili sto korunami… Postarka oznamila, ze ma nezastihla doma, aj ked sme tam boli, nenosia tazsie zasielky.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  Ten čas odpovídá nejlevnějšímu poštovnému. Já si nedávno nechával posílat knížku z Amazonu, a protože jsem na to docela spěchal, tak jsem si připlatil a za týden byla na poště. Jinak pokud si necháváš posílat knížky, tak ty jsou bez CLA a DPH je snad (ještě pořád) 5%, ale podle hodnoty zásilky to asi byla CD nebo DVD a pak je to v pořádku – nezapomínej, že Amazon na zásilky píše, co je uvnitř, takže mají jednoduchou práci a nemusí zásilku otevírat.

 • Elsa

  Ahoj,
  můžeš mi prosím poradit jak urychlit proces proclení? Nebo jak a kde zaurgovat. Jsem lehce nervozní, na zásilku čekám už přes 7 týdnů. Na celní poštu se nelze vůbec dovolat. Dá se to nějak řešit, nebo mi nezbývá než jen čekat? Mají vůbec nějakou lhůtu do které musí zásilku vyřídit?
  Díky.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [3] V první řadě posílat zásilky jako EMS (v USA označeno jako EMI). Tyto zásilky mají přednost – doručují se i v sobotu a ukládají se na poštu, která má delší pracovní dobu než třeba ta, která je k vám nejblíž. Za druhé je lepší, když uvnitř zásilky není žádná faktura ani nic, podle čeho by mohli celníci spočítat celní dluh a tak zásilku uloží do celního skladu a vyzvou vás k doložení – pak tam zajedu osobně a za půl hodinky mám zásilku v ruce.
  Pokud máte tracking number, tak se stačí podívat na stránky České pošty a stav zásilky lehce poznáte.

 • Elsa

  zásilka byla zaslána nějakým asi nejlevnějším způsobem, takže přednost nemá. Jestli je uvnitř faktura nevím, ale prodejce slíbil, že hodnotu balíku uvede zhruba poloviční. Pokud nebude v balíku faktura, tak nevím , jestli vezmou tu hodnotu balíku nebo budou chtít něco doložit? Číslo zásilky jsem na stránkách pošty zkoušela, ale píše mi to, že zásilka není v evidenci.

 • Elsa

  Zásilka šla obyčejně, takže určitě přednost nemá. Číslo jsem zkoušela zadat, ale píše mi to, že není v evidenci. Jestli je uvnitř faktura nevím, snad ne, ale prodejce slíbil na balík napsat hodnotu zhruba poloviční, tak jsem zvědavá, jestli to podle toho vezmou, nebo budou chtít nějakou fakturu doložit.
  Vyzvou mě písemně poštou? Psal jste něco o mailu, ale ten vlastně na mě nemůžou mít.