Středa, 28. květen 2008

Instalace Windows XP z USB flash diskuInstalace Windows je můj denní chléb. Nejedná se ani tak o mé počítače – na nich obvykle stačí (po dobu životnosti) instalovat Windows pouze jednou, ale mí zákazníci mi nosí počítače v někdy v takovém stavu, že reinstalace Windows je nezbytná a také při instalaci nových počítačů se ze 100% jedná o Windows – a XP ještě pořád převažují.

Urychlit instalace jsem chtěl například přípravou hotové image, kterou bych pokaždé jen nakopíroval na disk. Ono by to asi i fungovalo, přestože pokaždé má počítač jinou hardwarovou konfiguraci, ale k vytvoření image jsem se nakonec ještě nedostal a při opravách by mi to stejně moc nepomohlo.Viz komentáře. Mimochodem – slouží k tomu pomůcka Sysprep.

O instalaci z USB flash disku jsem přemýšlel také, ale po mnoha neúspěšných pokusech jsem to nakonec vzdal – přestože jsem byl vlastně velmi blízko.

Správný způsob jsem nakonec, celkem náhodou, našel v článku o ASUS Eee 701 na PCTuning, kde se popisuje jak nainstalovat Windows XP na počítač nemajíc interní ani externí optickou mechaniku. A protože jsem jejich variantě byl blízko, nedalo mi to a celou operaci jsem úspěšně vyzkoušel.

Nemá smysl, abych Vám tady celý postup popisoval – klikněte si na zmíněný článek a vyzkoušejte. Bohužel to znamená mít více flash disků pro každou variantu (Home & Professional), případně i pro varianty s SP2 a s SP3. Někdo zas bude potřebovat zvlášť českou a zvlášť anglickou. Na druhou stranu stačí jen 1 GB USB flash disk a ten dnes vyjde na stovku – samotná instalační data zaberou asi 750 MB, takže Vám na disku zbyde místo i na další drobnosti.

Prochaine | 21:38 | Microsoft, Software | Komentáře
 • http://blog.macich.net Jiří Macich ml.

  Že by přehození obrazu na disk bylo bezproblémové? Rozdílnost u většinu hardwaru by asi Windows nějak překousla, ale u základní desky bych si tím nebyl tak jistý. Tohle si mohou dovolit velcí výrobci, kteří mají celé řady nachlup stejných sestav. U poskládaných sestav by to nemuselo dělat dobrotu resp. aby s tím ve výsledku nebylo víc práce jak s čistou instalací 😉

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [1] Jirko, máš samozřejmě pravdu – původně jsem se domníval, že při použití Sysprep se provede kompletní detekce hardware, ale je to jinak: To use Sysprep, your master and target computers must have identical HALs, Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) support, and mass storage device controllers. This means that Plug and Play devices, such as network adapters, modems, video adapters, and sound cards, do not have to be the same on the master and target computers.

 • http://www.michalzobec.cz michal zobec

  no jednodušší je udělat si univerzální instalační image s nejčastěji používanými ovladači a SW a zbytek ovladačů doinstalovat ručně. ostatně na ovladače existují kompletní balíky…

 • kaja

  jak vytvořim boot usb s instlaci na windows xp díky

 • Pája

  TO KAJA: Klikni na odkaz uvedený výš „Instalace Windows z USB flash disku“. Je to fakt jednoduchý. Já udělal hloupou chybu na při výběru disku jsem napsal jen jeho číslo „5“. Musí se ale napsat celé „select disk 5“.
  TO JIŘÍ: Michal má pravdu. V Power ISO jsem si vytvořil image podle potřeb desky, která není nejnovější, ale SATA II mi zatím stačí. Integroval jsem všechny ovladače od výrobce desky, TV karty a zatím posledni ATI a jsem spokojen. Novější ATI dle potřeby. Je ale fakt, že fleška je de facto použitelná jen pro mou desku. Na desku kamaráda bych musel vytvořit novou, ale postačí moje, jen prostě doinstaluje svojí čipovou sadu.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [5] Dělat si ISO, které funguje jen a jen na Tvé základní desce je fakt kravina. Jak často instaluješ Windows? Každý víkend? Proboha proč? Mě běží systém obvykle bez reinstalace 3-4 roky a pak vyměním počítač a jedu zas nanovo.