Neděle, 27. duben 2008

HTPCPo krátkém stesku Nepraktické sledování filmů jsem se pustil do realizace vlastního HTPC, které zatím upotřebím na přehrávání filmů (a hudba) ze serveru a časem by mi mělo umožnit nahradit HDD/DVD rekordér.

Nechtěl jsem do toho investovat velké peníze, než si to pořádně vyzkouším a než usoudím, zda je to vůbec reálné a praktické, takže jsem dal dohromady následující sestavu:

skříň Foxconn DH841 772
základní deska GIGABYTE 73PVM-S2H 1092
procesor Intel Pentium Dual-Core E2180 (2GHz, 1MB) 1105
paměť Kingston 1GB DDR2 (800MHz) 306
pevný disk Samsung SpinPoint S250S 250GB 871
DVD/RW Sony NEC AD-7200S 425
wifi Zyxel ZyAIR G-302 v3 359
ovládání iMon Inside 989
operační systém Windows XP Professional *
software MediaPortal 0
celkem   5919 Kč bez DPH

*) Využil jsem volnou licenci od Microsoftu – to jen pro šťouraly.

Po zhruba dvoudenním ladění a testování umí toto zařízení, připojené přes HDMI kabel, následující: zapnutí a vypnutí dálkovým ovládáním, prostředí MediaPortalu plně ovladatelné přes dálkové ovládání, spouštění filmu ze sítě (cokoliv přehraje počítač, přehraje i HTPC) (ale samozřejmě i z DVD, USB klíčenky, apod.), možnost přehrávání DVD zkopírovaných na disk, samozřejmostí jsou titulky (možnost výběru – tj. nemusí se jmenovat stejně jako film), přepínání zvukových stop a přepínání poměru stran. Je to tiché a navíc to umí přehrávat ze sítě i hudbu (vyzkoušeno) nebo fotky (nevyzkoušeno), ukazuje to předpověď počasí a pomocí pluginu přehrává internetový archiv českých a slovenských televizí.

Samozřejmě to umí milion dalších věcí, ale psal jsem o tom, co to umí hned teď.

Prochaine | 23:37 | Filmy a seriály, Hardware | Komentáře
 • http://blog.macich.net Jiří Macich ml.

  HTPC bez Windows Media Center a šikovného Windows SideShow panelu nemá moc velký smysl. MediaPortal je jen taková náhražka pro Windows XP třeba na notebook, ale do HTPC bych si ho necpal 😉

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [1] Měl jsem možnost použít buď Windows Vista Ultimate nebo Windows XP (s MediaPortalem). Windows XP Media Center bych musel kupovat… navíc jsem z mnoha diskuzí vyčetl, že je lepší se Media Centru vyhnout. A bez Windows –SlideShow– SideShow se, myslím, dobře objedu.. nějak jsem nepochopil, k čemu by to mohlo být dobré?

 • kotlik

  ale ve Windows Vista Ultimate máš přeci Windows Media Center…ale i tak si teda taky myslim, že MediaPortal není vůbec špatná věc…
  A to co psal Jirka Macich – není to SlideShow, ale SideShow – http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/features/details/sideshow.mspx
  v posledním odstavci na této stránce je popsaná jedna z mnoha výhod pro HTPC…myslim, že to není zas tak špatná věcička. Mě totiž třeba zarazilo, že máš case bez displeje – vlastně normální MiniTower…je pravda, že asi zatím na odzkoušení je asi všechno ostatní zbytečný..ale do budoucna..? co třeba tohle: http://skrine.alza.cz/pociitacova-skrin-thermaltake-vh2001bns-cerna-d82471.htm 😀

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [3] Aha – myslel jsem SideShow.. jen jsem se upsal a máš pravdu, že na hudbu je to asi dobré – jiné využití moc nevidím. Dokoupit displej (například do 3,5″ pozice) není problém, ale když vezmu, že u videa má displej funkci ukazování času přehrávání, tak se bez toho u MediaPortalu obejdu.
  A ohledně Windows Vista – kamarád Ondra (kterého jsem už zmiňoval posledně) má právě Vista Home Premium, ale Windows Media Center nakonec vůbec nepoužívá – takže než instalovat (po hardwarové stránce) náročnější Visty (a když vezmu v úvahu, že mám jen jednu volnou licenci na Vista Ultimate), tak jsem volil XP – a uznávám, že v tom případě je 2-jádrový procesor a 1GB RAM trošku předimenzované řešení.

 • http://spravodaj.madaj.net/ rony

  huuuu skrina za 800 a za 12000, tam jemny rozdiel vidim :)))

 • http://blog.macich.net Jiří Macich ml.

  [3] v praxi brzy zjistíš, že displej se čas od času velmi hodí. Mě se třeba kvůli přehrávání hudby nechce zapínat televizi. Já bych si určitě vybral Windows Vista místo Windows XP. Možná ještě Windows XP Media Center bych i bral, ale Pro s takovým na koleně dělaným MediaPortalem mi na HTPC moc nesedí. Na notebooku ho sice používám, ale v HTPC mám normální Windows Vista Home Premium zejména kvůli Windows Media Center (a parádní spolupráci s Xboxem 360) a Windows SideScreen posouvající čelní panel do úplně jiných rozměrů. Ale chápu, že si chceš zatím jenom vyzkoušet, jestli HTPC může reálně nahradit DVD/HDD rekordér.

  [5] ale uznej, že vypadá moc pěkně 🙂

 • http://www.cetoraz.info/pavel/ Pavel@cetoraz

  Další přímotop do domu, to bych asi nechtěl 🙂

  Vybírejte si Media Centra nebo Centrální Média, já bych si vybral MythDoru…

 • dcart

  chodí ti počasí?
  mně se to nějak nedaří spustit – přestože město najde, data o počasí neustále není schopen stáhnout.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [8] Prý změna API. Snad se to vyřeší, pokud to již vyřešeno nebylo.

 • http://www.wisok.net Svatuška

  Dobrý den

  Mohli byste mi ten case nafotit zevnitř? Nikde nemůžu dohledat nějaký pořádný fotky.

  Děkuji