Pondělí, 13. červen 2011

Proč je nutná důchodová reformaDůchodová reforma je nutná především proto, že současný průběžný systém nefunguje. Abych ukázal, proč nefunguje, stačí pochopit dvě čísla. Jedná se o střední délku života a věk odchodu do důchodu. Pokud jsou tyto dvě veličiny nastaveny správně, může průběžný systém bez problému fungovat a dokonce za určitých okolností generovat zisk. (Důležitá je samozřejmě také výše odvodů do systému a výše následné penze, ale to prozatím ignorujme.)

Zatímco věk odchodu do důchodu lze poměrně snadno měnit (i když se spousta lidí bude hádat), naopak střední délka života je daná a nic s ní neuděláme a ještě se (vzhledem ke kvalitě našeho života a s ohledem na zdravotní péči) bude dále zvyšovat.

Udělal jsem si tu práci a našel jsem čísla, která Vás možná dost překvapí. V roce 1928 odcházeli muži do důchodu v 65ti letech – zdrojem je Bakalářská práce Vladislavy Strnadové. Za určitých okolností to mohlo být i dříve. Zákony si můžete bez problému nastudovat dle potřeby. Pro náš výpočet bude toto číslo stačit. Zajímavé je, že s časem se nejdříve tento věk začal snižovat k 60ti letům a následně opět zvyšovat na dnešních 65 let. Ve výsledku je tedy na stejné úrovni jako byl před 80ti lety.

Střední délku života jsem nalezl v článku Demografická bublina a dovoluji si přebrat použitý obrázek:

Z tohoto grafu je vidět, že zatímco střední délka života mužů v ČR v roce 1928 byla kolem 53 let, dnešní důchodci se dožívají v průměru 73 let. Takže zatímco v roce 1928 byla velká šance, že umřete 12 let předtím, než budete mír nárok na penzi, v roce 2011 se pravděpodobně důchodu bez problému dožijete a ještě si jej budete moci 8 let užívat. Za posledních 80 let se střední délka našeho života prodloužila o 20 let a věk odchodu do důchodu zůstal přitom na stejné úrovni.

U žen je rozdíl ještě vyšší. Bezdětné ženy se v roce 1928 dožívaly věku kolem 55 let, dnes se dožívají věku 80 let, tj. o 25 více. Do důchodu odcházely v roce 1923 ve věku 65 let, bezdětná žena která se v tomto roce stane důchodcem má věk 61 let. Což znamená, že v důchodu stráví v průměru 19 let – což je dost nepřesné číslo, protože za 19 let bude střední délka života u žen v ČR kolem 84 let…

Samozřejmě je nesmysl, aby lidé chodili do důchodu ve věku 85ti let – o to se dokáže postarat výše odvodů a výše důchodů; ale právě proto je nutná komplexní reforma, jejíchž cílem nebude pouze posun důchodového věku.

Prochaine | 20:12 | Finance | Komentáře
 • Andre

  Ale jaké je prostě rozumné řešení? Každý ví, že je to potřeba, ale nikdo moc neví jak to asi udělat. Respektive ví, ale nikdo nemá na to to udělat?
  A jen bych si možná vyprosil to „užívání“ v důchodu. Někteří důchodci jsou zdraví a skáčou jak mladíci a jiní už toho moc nenaskáčou. Kterých bude víc, to nevím.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  1) Před lety (opravdu je to dávno) jsem byl dost překvapen, když jsem zjistil, že peníze do sociálního pojištění, které já dnes vložím, se ihned projí někým jiným. Čekal jsem, že to funguje jako u důchodového připojištění – tj. s penězi stát hospodaří a sáhne na ně až v okamžiku, kdy zažádám o důchod.
  2) Při průměrném platu 30.000 se do sociálního systému dostane 9450 Kč. Pokud by se polovina z této částky použila podobným způsobem jako při důchodovém připojištění (při 2% úroku), bavíme se o částce kolem 3,5 milionu korun – tj. při dožití 10 let to dělá 30.000 Kč měsíčně. A teď překvapení – při 3% úroku to dělá přes 4,4 milionu korun!
  3) Zvýšení věku odchodu do důchodu se samozřejmě musí zvýšit… a to minimálně na 70 let u mužů. A ne postupně během 30ti let, ale nejlépe ihned.
  4) Samozřejmě musí vzniknout státem dotovaná pracovní místa pro lidi ve věku od 55 do 70ti let.
  5) Více motivovat ty, kteří si šetří na důchodovém připojištění a to mnohem vyššími daňovými úlevami – nikoliv příspěvkem 150 Kč měsíčně.
  Atd…

 • Andre

  Nic proti, ale jsem zásadně proti zvyšování věku odchodu do důchodu. V 70 už udělám úplný kulový a žádný užívání důchodu nebude, protože z práce mě odvezou rovnou na hřbitov. Ale zas stát ušetří, žádný důchod si už nevyberu.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  6. Sjednocení DPH ve výši nikoliv 17,5%, ale 20%. Nepřímé daně mají snadnější výběr, než daně přímé.