Neděle, 25. červenec 2010

Domácí datové úložištěNěkdy v září 2008 jsem zrušil domácí server (ve které jsem v té době měl diskovou kapacitu 2× 750 GB) a rozhodl se pro síťový disk (NAS) od Synology, se kterým jsme měl velmi dobré zkušenosti, neb jej využívalo hned několik mých zákazníků.

Ohledně úložiště jsem měl několik požadavků – v první řadě jsem chtěl mít data uložena v RAID 5 pro případ fyzického poškození disku (a cenově mi v té době nejlépe vycházela varianta 4× 750 GB). Úložiště mělo umět pracovat přes SMB protokol (aby data byla přístupná odkudkoliv ze sítě). Chtěl jsem, aby mělo nízkou spotřebu a umělo pracovat i jako tiskový server. A kdyby navíc umělo například CVS, tak by to byl už jen příjemný bonus.

Měl jsem možnost pořízení čtyř-diskového Synology CS407 za výhodnou cenu (bazarový kousek z velkoobchodu), ale bohužel v balení chybělo pár kabelů, které jsem si nejprve dobastlil doma a nakonec si je nechal poslat přímo od výrobce z Taiwanu (viz Asie – pro zákazníka první poslední). Zpočátku jsem jej osadil 4× 750 GB a časem jednotlivé disky měnil za 1 TB.

Synology umí poměrně hodně věcí, takže to vezmu jen ve zkratce: FTP Station, Web Station (apache, php, mysql), Surveillance Station (dohledové centrum pro IP kamery), Photo Station, Download Station (http, torrent, ftp, rapidshare, …), Audio Station (poslouchání hudby přes USB repro), DLNA/UPnP Media Server, iTunes Server a Printer Server. Běží na něm Linux a spousta věcí se tam dá nakonfigurovat a upravit – v mém případě například právě CVS a pár záznamů v cronu, pro automatizované úlohy. Možná ještě někdy o všech funkcích Synology něco napíšu – prozatím se můžete podívat na Synology DiskStation Manager. Další (doma běžící) server přestal být naprosto potřebný. A to jsem nejprve myslel, že FTP či web nebudu vůbec potřebovat :-).

To, že Synology umí zapojit disky do JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5 (i hot spare!), RAID 6 nebo RAID 10 už beru jako samozřejmost. Ale někdy oceníte takové vychytávky, jako iSCSI nebo SNMP či připojení externího USB disku. Super je také podpora pro UPS. A třešničkou je, že tyto funkce umí většina zařízení a váží se jen na verzi firmware. Někdy se o tom vážně musím rozepsat…

2010

Letos v lednu mi už nestačila rychlost postaršího modelu a rozhodl jsem zainvestovat do budoucna – pořídil jsem si Synology DS509+. Pěti-diskový model s rychlostí 55MB/s pro čtení a 39MB/s pro zápis (předchozí CS407 měl rychlost 25MB/s a 15 MB/s). Nejvíc mě mrzí, že asi týden po tom, co jsem jej nakoupil, představil Synology (a ihned začal prodávat za stejnou cenu) nový model DS1010+, který má skoro dvojnásobnou rychlost :-(.

Nejprve jsem uvažoval, že disk vybavím čtyřmi 1 TB disky v RAID5, ale vyšlo mi, že výhodnější (a levnější) bude použít tři 1,5 TB disky – konkrétně Samsung HD154UI, které jsou kompatibilní (tj. jsou na seznamu vyzkoušených disků) a mají výtečnou cenu – k dnešnímu dni 1620 Kč bez DPH. Čtvrtý disk jsem nakonec v červnu skutečně přidal, takže současná kapacita je 4 TB v RAID 5 (ve skutečnosti by to mělo být asi 4,5 TB, ale sami víte, jak to s těmi TB nakonec je.) Výhodou je pátá volná pozice, kterou mohu v případě potřeby doplnit dalším diskem do RAIDu nebo využít pro zálohování nejdůležitějších věcí. Příjemnou vychytávkou profesionálních řad od Synology je také možnost rozšíření „expanzní polici“, neboli podobnou krabici ve které je dalších 5 pozic a připojuje se přes eSATA.

Pokračování příště…

Prochaine | 20:09 | Hardware | Komentáře
 • xixik

  Díky moc za článek a prosím pokračuj, o NAS serveru také uvažuji a docela by mě zajímali příklady reálného použití. Například Zda máš veškerá data uložena na NAS a v PC máš jen systémový disk a podobně, jinak hádám že připojené to máš přes gigovou lanku že? Prostě se prosím rozepiš. Díky

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [1] Rozepíšu se, toto je jen úvodní článek o tom, jak jsem vyřešil problém s daty. V notebooku (na kterém pracuji) mám jen systémový SSD disk s kapacitou 80 GB a veškerá data mám na Synology. Zálohování dat na Synology neprovádím, ale uvažoval jsem o zálohování důležitých dat (především fotek) na 5. disk. Synology má dvě gigabitové síťovky, ale používám jen jedno (v té místnosti mám jen 4-portový router). Celá domácí síť je gigabitová.

 • xixik

  [2] Díky moc za ještě tak rychlou odpověď. Takže máš gigabit router? Já mám jen obyč 100mb takže bych musel propojit domácí sít přes nějakej gb switch pravděpodobně (router má na starosti rozvod UPC netu).
  Myšlenka NAS serveru se mi líbí už jenom proto že mít 3 HDD v hlavním PC plus NTB není moc ergonomická kombinace.
  Jinak vzhledem k ceně jsem uvažoval o http://www.aukro.cz/item1162933003_nas_server_xtreamer_etrayz_bez_hdd.html. Parametrově se Synology docela blíží ne?
  Jinak ještě jednou dík:)

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  No já bych v tomhle ohledu vsadil na osvědčené značky (s širokou uživatelskou podporou – viz například diskuzní fórum na Synology.com, kde jsou stovky členů a vždy se najde někdo, kdo poradí, případě pomůže vyřešit na první pohled neřešitelný problém; krom toho zrovna podpora u Synology funguje na jedničku – náhradní zdroj poslali z Taiwanu jen za poštovné, atd.) Ano, je to drahé, ale kupujte kvalitní produkt. Možná se ještě podívej třeba na Qnap. Jinak si snad raději postav vlastní server třeba na Windows nebo na Linuxu (dle preferencí).
  Jinak mám doma také internet od UPC, za modemem mám bezdrátový gigabitový router a ještě jeden gigabitový switch.

 • xixik

  Máš pravdu, no hlavním cílem pro NAS server je kromě všech těch super služeb okolo také omezení hluku a spotřeby takže server na Windows (a to jeden pro HTPC účely už mám) asi není nejvhodnější volba. Jinak značku ještě zvážím, ale zatím platí že bych to chtěl postavit s minimálními náklady. Ale uživatelská fóra si každopádně předem projdu to díky za radu:) Jinak domácí síť mám trochu pofidérní než aby se mi vyplatilo kupovat gb router. Mám tam PC s Gb sítí, nepoužívaný server, Sony TV, a prastaré Wifi AP přes které je připojený NTB a telefon. Navíc pro zálohování mám externí USB který bych do finálního řešení také rád zakomponoval. No bude to prostě těžké:) závidím že už to máš za sebou:)

 • xixik

  PS: šifrování dat je asi omezené na servery postavené na windows a nebo pouze ty nejdražší co?

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [6] Některé modely od Synology mají podporu pro AES 256-bit šifrování.

 • xixik

  Asi si postavím za 3K kompletně domácí datový server na atom procesoru. Co si myslíš o takovém poření prosím? Díky.

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  Atom umí jen 2x SATA (omezení chipsetu), takže žádný RAID, některé mají jen LAN 10/100. A otázkou zůstává použitý OS – Windows jsou zbytečně drahá, Windows Server na tom nenainstaluješ (ačkoliv W7 mi na Atomu šlape bez problému) a Linux si ne každý dokáže nakonfigurovat – takže bych šel cestou nějaké NAS distribuce, která už je přesně pro tento účel připravená, např. FreeNAS apod., ale pak je zas otázka na kolik na tom půjde rozchodit další aplikace (FTP, Apache, PHP, MySQL, CVS, Torrent, apod.) Příliš mnoho omezení 🙁

 • ed

  ahoj, sleduješ ještě aktuální situaci ohledně NAS? Řeším úložiště pro domácí data, tak bych si kdyžtak nechal poradit 🙂

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  [10] Ahoj. Stále se domnívám, že nejlepším řešením je NAS od Synology. Stačí začít od 2diskového řešení, ideálně s 2GB disky v RAID1 a případně navyšovat.