Sobota, 15. prosinec 2007

Příliš drahá elektřina (3)Přišel mi od Pražské energetiky časopis – už je sice v koši, ale vidím jak se jmenuje – PRE fórum a jediné co mě v něm zaujalo je informace o cenách na rok 2008. Nejprve jsem si to nechal stranou, že sem napíšu, kolik že bude elektřina na přes rok stát a před chvilkou jsem si k tomu našel i čísla z loňských let.

V první řadě mě překvapuje, proč se musí zdražovat, když už tady máme tu super-levnou elektřinu z Temelína, nu ale chápu, že ČEZ je soukromá firma (akciovka), která nepotřebuje jen vydělávat, ale super-vydělávat. A když už se tedy zdražuje, tak co je to za hloupý zvyk zdražovat každý rok? Ano, zdražuje každý, ale většina právě proto, že zdražuje každý. Začarovaný kruh. Například já jsem ceny za své služby držel na stejné úrovni od roku 2001 do konce 2006, tj. 6 let.

A kolik tedy bude elektřina stát? Ceny se týkají Pražské Energetiky, tarif Komfort Klasik 24 a jsou včetně DPH.

Kč/kWh
2005 3,42
2006 3,60
2007 3,93
2008 4,34

Vtipné je, že zatímco elektřina se zdražuje především proto, že je po ní čím dál větší poptávka, tak pitná voda se zdražuje proto, že je po ní poptávka naopak čím dál nižší, ale fixní náklady zůstávají na stejné úrovni (nebo spíše stoupají).

Prochaine | 01:00 | Bydlení | Komentáře
  • http://kss.sk Komunisticka svina

    Ja som počul, že drahá voda u nás v Trenčíne je kvôli tomu, že je kvalitná