DPH a hádanka

Protože je zítra termín pro podání daňového přiznání pro daň z přidané hodnoty a protože mám vše již zajištěno svou výtečnou účetní, tak jsem si připravil drobnou hádanku, kterou už v hlavě nosím nějaký čas.

Pozorně si prohlédněte oba papírky na přiložené fotografii. Jen upřesním – jedná se o platnou bankovku v hodnotě 200 Kč a u účtenku od čerpací stanice v celkové částce 1437,90 Kč (z toho 229,58 Kč je DPH).

  1. Který z těchto dvou papírků má pro podnikatele (plátce DPH) vyšší finanční hodnotu?
  2. Který z těchto dvou papírků má více ochranných prvků?

Závěr si jistě uděláte sami…

6 komentářů u „DPH a hádanka“

  1. Nechám se podat. Pro mě má určitě větší hodnotu ten vlevo, protože za ten vpravo jsem právě před chvílí vysolil 1437,90Kč 😉

  2. Ten papír z tiskárny vpravo má pro mnoho podnikatelů určitě větší hodnotu. Dokonce takovou, že jsou ochotni dát za něj komukoliv třeba i ten barevný papírek vlevo. Samozřejmě záleží ještě na mnoha dalších faktorech, jestli jsou stále v zisku a podobně.

  3. Petr: To je paradox, že? Účtenka bez jakékoliv ochrany má vyšší hodnotu než bankovka s desítkou ochranných prvků. Navíc bylo onehdy ve zprávách něco o tom, že si u některých čerpacích stanic obsluha vydělávala tím, že zbylé účtenky pod rukou prodávala zájemcům z řad podnikatelů.

  4. Prochaine: no to je právě to, co jsem měl a mysli. S dokladama o zaplacení benzínu se dá pěkně kšeftovat. A právě proto, i když nemám nárok takové výdaje u sebe uplatnit, stejně si ten doklad z benzínky raději veznu, než aby byl zneužitý pro někoho jiného.

  5. Nemohli byste mi to malinko osvětlit? To jako, že si někdo může nechat proplácet palivo, které neprojede? Na cizí účtenky?

  6. Je to trochu složitější… 1) Účtenka (například za palivo, které je v podstatě nekontrolovatelné) má pro podnikatele (plátce DPH) hodnotu minimálně ve výši vyčíslené DPH. Proč? Protože stát mu DPH vrátí. A přitom je na účtence méně ochranných prvků, než na bankovce. 2) Představ si třeba taxikáře (nebo někoho, kdo hodně jezdí), přineseš mu štos účtenek, on si je dá do nákladů a stát mu vrátí DPH – 10 takových účtenek a hned má v kapse 2000 Kč. 3) Pokud nemáš auto v účetnictví, ale odepisuješ si jen km, tak si můžeš dát do nákladů nějaké 4 Kč za ujetý km a k tomu ještě ujeté palivo dle ceny vyhlašované na konkrétní rok Ministerstvem financí a dle průměrné spotřeby uvedené v technickém průkazu – to nemusíš dokládat účtenkama, které Ti zbudou a můžeš je dát kamarádovi (tzn. jednou ujeté km v nákladech dvou firem a ještě DPH i když zrovna Ty plátce DPH nejsi). 4) Obsluha u čerpačky s účtenkami, které nechají zákazníci u kasy rádi obchodují – štos účtenek za pár korun a hned jsou daně o pár tisíc nižší… Samozřejmě, že je to trestné, ale na druhou stranu je to všechno velmi těžko dokazovatelné a v tom je celá potíž.

Komentáře jsou uzavřeny.