Problémové USB
Předchozí článek Nepoužitelné počítače mi připoměl, že jsem chtěl napsat něco podobného o technologii USB.
USB (Universal Serial Bus) je úžasná věc. Pomocí jedné zdířky můžeme k počítači připojit téměř veškeré příslušenství – klávesnici, myš, webkameru, videokameru, fotoaparát, externí pevný disk, disketovou mechaniku, flash paměť, MP3 přehrávač, mobilní telefon, tiskárnu, modem, TV tuner, prostě cokoliv. Navíc nejste limitování a těchto zařízení můžete přes (USB huby) připojit až 127. Pokud používáte USB 2.0 tak nejste ani příliš omezeni rychlostí – 480 Mbps stačí i na video. minulý týden jsem instaloval server Dell PowerEdge SC440 a ten neumožňoval připojit klávesnici jinak než přes USB – hloupé, pokud používáte KVM přepínač bez USB.
USB vzniklo v roce 1996, ale většího nasazení se dočkalo po roce 1999 s příchodem Windows 98 Second Edition, které USB podporovalo, spolu s Plug and Play (anebo to bylo Plug and Pray?). V té době nebyla podpora příliš stabilní a občas se mohl objevit bluescreen, ale z těchto dětských nemocí se Microsoft vyškrábal – výše uvedené video jistě všichni znáte. Dnešní notebooky již delší dobu nemají paralelní, ani sériové porty a mnohdy ani konektory PS/2, a stolní počítače tento trend kopírují. Chtěl jsem loni u zákazníka přesunout hardwarový klíč ze stanice na server a až na místě jsem zjistil, že ho jaksi není kam zapojit, neb na serveru chyběl pararelní port.
Co mě ale opravdu vytáčí, je USB Attention na většině zařízení doprovázené texty „Nepřipojujte zařízení k počítači USB kabelem dokud Vás k tomu software během instalace nevyzve“. Podporu plug and play jsem si představoval trochu jinak a instalační programy opravdu nestraší zbytečně, takže i já raději pokorně dávám CD do počítače, než cokoliv připojím a HP raději k tiskárnám přestal USB kabel dodávat vůbec – navíc konkrétně u HP se mi osvědčilo kupovat drahé a kvalitní kabely, protože s levnými nestíněnými za 25 Kč jsou pořád problémy. A vůbec s HP tiskárnami jsou ohledně USB občas komplikace – pravidelně se mi u jednoho zákazníkova počítače objevuje jako Neznáme zařízení.
Také byl zajímavý zážitek, kdy se nám nedařilo k počítači připojit nějaký dentální rentgen přes USB, neboť si po připojení stále načítal drivery k nějakému DVB-T tuneru, který v počítači vůbec nebyl. Zadařilo se, až když jsme vymysleli správný postup hraničící až s magií.
Původním záměrem bylo vystihnout problémy s prvotním připojením zařízení k USB, kdy bez potřebných driverů zařízení nepracuje a pokud zařízení připojíte před instalací driverů, tak může být docela oříšek zařízení na počítači vůbec rozchodit.. ale nakonec snad raději díky za USB, mohlo by to být mnohem horší.
To USB, to je taky věc 😉
Příklad 1: Můj monitor (Dell 1905FP) má USB rozbočovač. Připojil jsem ho k počítači a bez problémů fungoval (GPS, foťák apod.). Pak jsem jednou tahal víc dat na iPod (asi tak 7Gb) a zjistil jsem, že to spadlo. V logu spousta chyb… Pak jsem stahoval fotky z foťáku (také pár dat to bylo) a to samé. Zjistil jsem, že když připojím tato zařízení přímo k počítači tak je vše OK, přes tento hub to OK není.
Příklad 2: Na mém pracovním PC (Dell Precision 380) mám místo disketové mechaniky multi-čtečku karet. Je skvělá, podpora všech možných karet, ale jen na jedno použití. Když vrazím kartu do slotu, přečtu/zapíšu data a pak ve Windows dám odpojit zařízení, neodpojí se karta, ale celá čtečka :-))) Bohužel teď nevím, jak to bylo v linuxu, protože obvykle mobil připojuju kabelem, abych se dostal na jeho paměťovou kartu, ale ve Windows to po mě chce nějaké ovladače pro mobil (které na 64bit XP neexistují)…
Ale jinak je to bezva věc 😉