Neděle, 1. duben 2007

Nový disk – Barracuda 7200.10Už začátkem března jsem musel pro nedostatek místa pořídit nový druhý disk do serveru. Jeden z půl roku starých disků WD Caviar SE16 320 GB jsem nahradil diskem Barracuda 7200.10 400 GB (ST3400620AS). Nejsem si jistý, jestli neustálé drobné navyšování kapacity (160 GB → 250 GB → 320 GB → 400 GB) je zrovna správné řešení, ale myslím že 2 disky mi v serveru zatím musí stačit.

Seagate jsem vybral proto, abych otestoval jejich kolmý zápis z hlediska výkonu a také proto, že byl cenově docela přijatelný – velkoobchodní cena toto disku je asi 2700 Kč (bez DPH) s tím že v této kapacitě můžete levněji koupit jen WD (o stovku) nebo Samsung (o pár stovek). Hitachi jsou o něco dražší. Na následujících obrázkách můžete porovnat výkonost obou disků.


WD a Seagate

A nakonec nic moc 🙁.

Prochaine | 22:18 | Hardware | Komentáře
 • http://www.macich.net Jiří Macich ml.

  44 stupňů? Co s tím děláš? 🙂 Mé disky se nevyškrábou i přes dlouhodobou zátěž v parném letním dnu přes 39 stupňů … Možná by stálo za to uvažovat o posílení chlazení. Dobré zkušenosti mám s takovými rámečky se dvěma ventilátory, co se navlékají přímo na disk. Levnější verze jsou sice hlučné, ale ty dražší není prakticky vůbec slyšet. Akorát, že disk musí do 5,25″ šachty, do 3,5″ se po takové úpravě nevejde.

 • http://www.cetoraz.info/pavel/ Pavel@cetoraz

  Co to je za grafy? To má něco ukazovat a říct? Zřejmě apríl, že? 🙂

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  Rychlost disku (na různých místech) plus minimální, maximální a střední, přístupový čas (na různých místech a průměrný), zatížení CPU, teplotu. Řekněme takový univerzální graf pro porovnávání rychlostí disku. Také umí načíst a zobrazit Smart hodnoty. Vedle HD Tune ještě existuje HD Tach a pak jistě spousta dalších..

 • http://www.cetoraz.info/pavel/ Pavel@cetoraz

  Dole je nějaká škála od 0 do 100%, modrý graf asi souvisí s osou na levé straně (nějaké ty megabajty/s), vpravo zřejmě nějaké milisekundy a tamten shluk žlutých teček? Co vlastně znamená ta spodní osa (0 až 100%)?

 • http://blog.cernosice.cz/ Prochaine

  Pavel: Škála do 100% je rozsah disku (od prvního k poslednímu sektoru). Modrá čára ukazuje rychlost (stupnice nalevo) a žluté tečky ukazují přístupovou dobu (stupnice napravo). Na každém místě disku je jiná rychlost (postupně se snižuje – patrně ke středu disku) a také přístupový čas se liší.