Produktivita práce
Přečetl jsem si včera článek Česko se loudá za Evropskou unií a hned jsem začal přemýšlet, jak se vlastně pro podobné průzkumy produktivita vlastně počítá?
Kopírováno z diskuze:
Nevím, co chtěl tento článek říct. Je to neuvěřitelná slátanina názorů, statistik, polopravd i demagogie. Jenom to nejdůležitější chybí, ty čísla. Jako klasická demagogie je porovnání produktivity práce. Samozřejmě, že pokud např. německý poskytovatel jakékoliv služby účtuje za svou práci 2–3× více než český za stejnou službu, je jeho produktivita 2–3× vyšší, ačkoliv odvedená práce je stejná. A nemusí to vůbec souviset se vzděláním, automatizací či jakoukoliv moderní technologií. Je to prostě dáno úrovní cenové hladiny.
Takže když od ledna zdražím cenu svých služeb (držím ceny 5 let!), tak zvednu produktivitu své práce? Jdu do toho!
Ten komentář má samozřejmě pravdu, tím, že si za svou práci německý dělník účtuje 2x víc, má i dvojnásobnou produktivitu. Tedy dochází ke zkreslení. ALE jsme malá otevřená ekonomika (tj. hodně závislá na zahraničním obchodu) – pokud český dělník vyrobí tutéž hodnotu za stejnou dobu jako jeho něm. kolega a prodává ji za polovinu, tak si ji od něj koupí odběratel toho němce a němec svůj výrobek neprodá. Tedy úplně bez vypovídací schopnosti tenhle ukazatel není, předpokládá ale mimo jiné, že každý prodává svoji produkci co nejlépe, tj. za maximální dosažitelnou cenu. Jinak řečeno, pokud se ti vyplatí cenu zvednout (nepřijdeš o klienty), byl bys hloupý to neudělat.